Rumeli türkülerinin eğitim müziğinde kullanılabilirliğinin incelenmesi
Examination of the usage of Rumeli folk songs in educational music
- Tez No: 596085
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ATTİLA ÖZDEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Müzik, Education and Training, Music
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Müzik Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 979
Özet
Bu araştırma, TRT Türk halk müziği repertuvarında yer alan Rumeli türkülerinin müzikal ve edebî özellikleri bakımından incelenerek ülkemizde müzik eğitiminin hangi tür ve basamaklarında eğitim müziği olarak kullanılabileceklerini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Betimsel tarama modelli nitel bir çalışmadır. Kaynak tarama yoluyla ulaşılabilen Rumeli yöresine ait Türk halk müziği ezgileri incelenmiştir. TRT THM repertuvarında yöre bilgisi Rumeli olan 281 sözlü kırık hava bu araştırmanın kapsamını oluşturmaktadır. Bu eserlerin müzikal özellikleri, ses genişlikleri, söz yapıları ve konuları incelenerek ülkemizde genel ve meslekî müzik eğitiminin hangi tür ve basamaklarında eğitim müziği olarak kullanılabilecekleri belirlenmeye çalışılmıştır. Araştırma sonucunda; hüseynî, hicaz ve uşşak gibi makamların Rumeli türkülerinde en çok kullanılan makamsal yapılar olduğu, usûl ve ölçü yapıları bakımından Rumeli türkülerinde 9 zamanlı aksak usûllerin en çok kullanılan usûllerin başında geldiği tespit edilmiştir. Rumeli türkülerinde 9 zamanlı aksak usuldekilerle birlikte diğer aksak ölçü yapısına sahip olan türküler bir arada değerlendirildiğinde 187 Rumeli türküsünde aksak ölçü yapısının karakteristik bir özellik olarak ortaya çıktığı anlaşılmıştır. Konuları bakımından incelemede ise aşk/sevda türkülerinden sonra Rumeli türkülerinde en çok karşılaşılan konunun tarihsel geri planla ilgili olduğu düşünülen ağıtlar olduğu tespit edilmiştir. Araştırmada incelenen 281 Rumeli türküsünden 194'ünün 1 oktavın içerisindeki ses genişliğine sahip olduğu (1 oktav dâhil), geriye kalan 87 türkünün ise 1 oktavın üzerinde ses genişliklerine sahip oldukları tespit edilmiştir. İncelenen 170 Rumeli türküsünün genel müzik eğitiminin ilgili kademelerinde, 111 Rumeli türküsünün ise mesleki müzik eğitiminin ilgili kurumlarında ve basamaklarında eğitim müziği olarak kullanılabilecekleri sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, Rumeli folk songs available in TRT Turkish folk music repertoire were examined in terms of their musical and literary characteristics and it was aimed to determine how these folks songs can be used as an educational songs in our education system. This is a qualitative study with descriptive analysis model. Turkish folk music melodies belonging to Rumeli region, which can be accessed through document analysis, were examined. The scope of this research is the 281 songs with asymmetric measure which are registered as songs belonging to Rumeli region in TRT TFM repertoire. It has been tried to determine on which type and part of general and vocational music education system these songs can be used as educational music in our country by examining the musical characteristics, sound widths, word structures and subjects of these works. As a result of the research; it's been found that hüseynî, hicaz and uşşak are the most commonly used maqam structures in Rumeli folk songs. In terms of style and measure structures, methods with 9 beats asymmetric measure are the most commonly used methods in Rumeli folk songs. When Rumeli folk songs with 9 beats asymmetric measure were examined together with the folk songs with other types of asymmetric measure, it was found that the asymmetric measure structure emerged as a characteristic feature in 187 Rumeli folk songs. When examined in terms of their subjects, it was found that the most common issue in Rumeli folk songs after love folk songs was laments which were thought to be related to historical background. It was found that 194 of the 281 Rumeli folk songs studied had a sound width in one octave (including one octave), and the remaining 87 folk songs had sound widths over one octave. It has been concluded that 170 Rumeli folk songs can be used in the relevant parts of general music education and 111 Rumeli folk songs can be used as educational music in the relevant institutions and parts of professional music education.