İnsan adipoz doku kök hücrelerinin pc prostat karsinom hücreleri üzerindeki etkilerinin in vitro olarak araştırılması
In vitro investigation of the effects of human adipose tissue stem cells on PC3 prostate carcinoma cells
  1. Tez No: 596122
  2. Yazar: ÖZDE ÖĞÜTLÜ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HATİCE KÜBRA BAŞALOĞLU, PROF. DR. ÇİĞDEM YENİSEY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Histoloji ve Embriyoloji, Histology and Embryology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Prostat karsinomlarının büyük bir kısmı glandular oluşumlar ve luminal diferansiyasyon belirteçleri olan olan androjen reseptörü (AR) ve prostat-spesifik antijen (PSA) içermesi nedeniyle adenokarsinom karakteristiğindedir. Karsinomların çoğu ağrısız ve androjene bağımlıdır. Hormonal terapi ilerlemiş ve metastatik prostat adenokarsinomunda AR sinyalini inhibe etmekte olup hastalarda semptomatik olarak rahatlama sağlamaktadır. PC3 prostat karsinom hücreleri AR ve PSA reseptörlerini içermediklerinden, proliferasyonları androjenden bağımsızdır. Prostat kanserinde esas klinik problem, endokrin tedavi sonrasında hormona duyarlı kanserlerin, hormon tedavisine dirençli hale dönüşmesidir. Prostat kanseri hem moleküler hem de klinik olarak incelendiğinde heterojen bir hastalık olma özelliği göstermektedir. Çoğu karsinomlarda olduğu gibi, farklı diferansiyon ve proliferasyon kabiliyetleri olan ve aynı zamanda transplante edildiklerinde tümör oluşturma kapasiteri farklı olan, birbirinden farklı hücre tiplerinden oluşmaktadır. Bu nedenle, tümör hücrelerinin progenitör hücreler olan kanser kök hücrelerinden (CSCc)oluştuğu hipotezi kabul edilmektedir. Kök hücre tedavileri günümüzde popülerliğini korumakta olup, gelecekte kanserlerin tedavisinde ve metastaz oluşturmasının engellenmesinde yaygın olarak kullanılması beklenen tedavi yöntemidir. Farklı dokulardan elde edilen kök hücrelerin, tümör hücrelerinde gösterdikleri etkiler farklıdır. İnsan adipoz dokudan elde edilen kök hücreler çok kısıtlıdır. Erkeklerde ölümlerde ikinci sırayı oluşturan prostat kanseri tedavisinde kök hücre tedavisi çalışmaları çok yenidir. İnsan adipoz doku mezenkimal kök hücrelerin (ADMSC) PC3 prostat karsinom hücreleri üzerinde dejeneratif etkileri olduğu düşünülmektedir. Bu çalışmanın amacı, insan adipoz doku mezenkimal kök hücrelerinin PC3 prostat kanseri hücreleri üzerine anti-tümör ya da pro-anjiogenik etkilerinin in vitro olarak araştırılmasıdır. Bu çalışmada insan adipoz doku mezenkimal kök hücremedyumu ile müdehale edilmeyen PC3 prostat karsinom hücre medyumu kontrol grubu olarak kullanıldı. Çalışmada PC3 prostat karsinom hücreleri farklı sürelerde (5 gün ve 10 gün) inkübe edilen ADMSC ile tedavi edildi. ADMSC ile tedavi edilen hücreler 24., 48. ve 72. saatlerde değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
The majority of prostate carcinomas are characterized by adenocarcinoma due to glandular formations and androgen receptor (AR) and prostate-specific antigen (PSA), which are markers of luminal differentiation.Most carcinomas are painless and androgen- dependent.Hormonal therapy inhibits AR signaling in advanced and metastatic prostate adenocarcinoma and provides symptomatic relief in patients.Since PC3 prostate carcinoma cells do not contain AR and PSA receptors, their proliferation is independent of androgen.The main clinical problem in prostate cancer is that after endocrine treatment, hormone-sensitive cancers become resistant to hormone therapy.Prostate cancer is a heterogeneous disease when examined both molecularly and clinically.As in most carcinomas, it is composed of different cell types with different differentiation and proliferation capabilities, as well as different tumor-forming capacity when transplanted.Therefore, the hypothesis that tumor cells consist of cancer stem cells (CSCc), progenitor cells, is accepted. Stem cell therapies are still popular and are expected to be widely used in the treatment of cancers and the prevention of metastasis in the future.The effects of stem cells obtained from different tissues on tumor cells are different. Stem cells obtained from human adipose tissue are very limited.Stem cell therapy studies in the treatment of prostate cancer, which is the second most common cause of death in men, are very recent.Human adipose tissue mesenchymal stem cells (ADMSC) are thought to have degenerative effects on PC3 prostate carcinoma cells.The aim of this study was to investigate the anti-tumor or pro-angiogenic effects of human adipose tissue mesenchymal stem cells on PC3 prostate cancer cells in vitro.