Çocukluk çağı akut monoartiküler artritinde septik ve septik olmayan olguların klinik bulguları ve laboratuvar test sonuçlarının karşılaştırılması
Comparison of clinical and laboratory test results of septic and non-septic cases in childhood acute monoarticular arthritis
- Tez No: 596154
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE KILIÇ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Çocuk Sağlığı Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Çocuklarda septik artrit, erken ve etkin tedavi gerektiren, aksi halde ciddi sekellere neden olabilen acil bir durumdur. Klinik ve laboratuvar bulgularıyla septik artriti taklit edebilen diğer akut monoartiküler artrit nedenleri, septik artrit tanısını zorlaştırmaktadır. Amaç: Araştırmamızın iki amacı bulunmaktadır. Birinci amacı, septik artrit tanısı ile ilişkili klinik bulguları ve laboratuvar parametrelerini karşılaştırarak septik ve septik olmayan akut monoartiküler artrit ayrımında öngörülebilir tanısal eşik değerler elde etmektir. İkinci amaç ise, bu parametrelerin septik ile septik olmayan monoartiküler artrit ayrımında tanısal değerlerinin incelenmesidir. Gereç ve Yöntemler: Akut monoartikuler artrit ile 2005 ve 2019 yılları arasında hastanemize başvuran 2 ay ile 16 yaş arasındaki toplam 117 çocuk hasta ilk başvuru anındaki klinik ve laboratuvar bulguları açısından değerlendirilmek üzere çalışmaya dahil edildi. Hasta verileri, hastane bilgi yönetim sistemi, tıbbi hasta dosyaları ve poliklinik kayıtlarının geriye dönük taranması ile elde edildi. Gerekli hasta verileri elde edildikten sonra, hastalar septik artrit grubu (grup SA; 57 hasta) ve septik olmayan artrit grubu (grup SO; 60 hasta) olmak üzere ikiye ayrıldı. Olguların ilk başvurudaki klinik ve laboratuvar bulguları kaydedildi. Klinik bulgular açısından vücut sıcaklığı, eklem hareket açıklığında kısıtlılık varlığı ve şikayet başlangıcı ile başvuru arasında geçen süre değerlendirildi. Tam kan sayımı, CRP ve SED sonuçları incelendi. Tanısal değerleri incelenerek anlamlı bulunan parametreler için eşik değerler ROC analizi ile belirlendikten sonra çok değişkenli lojistik regresyon analizi yapılarak öngörücü kriter sayısı ile septik artrit olasılığı saptanmaya çalışıldı. Bulgular: Her iki grupta ortanca yaş 88 aydı. Grup SA'da yaş aralığı 2 ay 10 gün ile 186 ay arasındayken, grup SO'da 17 ay ile 189 ay arasındaydı. Grup SA'yı oluşturan hastaların 18'i (%31,6) erkek ve 39'u (%68,4) kız iken, grup SO'da 30 erkek (%50) ve 30 kız (%50) çocuk mevcuttu. Diz eklemi her iki grupta da en sık etkilenen eklemdi. İki grup arasında şikayet başlangıcı ile hastaneye başvuru arasında geçen süre açısından anlamlı fark saptanmadı (p=0.52). Vücut sıcaklığı, grup SA'da grup SO'ya kıyasla belirgin yüksekti (37,6±0,9°C'ya 2 karşı 36,72±0,65°C) (p=0.001; p37.1°C (Olasılık oranı 10.092, %95 GA: 4.316-23.599) 2. CRP ≥ 63 mg/L (Olasılık oranı 11.200, %95 GA: 4.717-26.592) 3. SED ≥ 53 mm/sa (Olasılık oranı 11.104; %95 GA: 4.695-26.262) 4. Lökosit sayısı ≥ 12100/mm3. (Olasılık oranı: 6.857; %95 GA: 2.988-15.734) 5. Nötrofil sayısı ≥ 6300/mm3 (Olasılık oranı: 10.578; %95 GA: 4.454-25.119) 6. Nötrofil yüzdesi ≥%65 (Olasılık oranı: 8.507; %95 GA: 3.686-19.630) Çok değişkenli lojistik regresyon analizinin sonucunda yukarıda belirtilen kriterlerden hiçbiri yoksa %4, bir kriter varlığında %11, iki kriter varlığında %27, üç kriter varlığında %52, dört kriter varlığında %75, beş kriter varlığında %90 ve altı kriter varlığında ise %96 olasılık ile septik artrit tanısının öngörülebileceği tespit edildi. Sonuçlar: Çalışmada test edilen tüm değişkenler arasında CRP, septik artrit tanısında yüksek duyarlılık ve özgüllükle en iyi bağımsız parametre olarak belirlendi. Akut monoartiküler artritle başvuran çocuklarda septik artrit tanısında öngörücü olabilecek kriterlerden 3 veya daha fazlası mevcutsa %50 üzerinde olasılıkla septik artrit tanısı için fikir verici olabilir.
Özet (Çeviri)
Septic arthritis in children is an emergency condition that requires prompt and effective treatment, otherwise it may result in severe sequelae. Other reasons mimicking the clinical and laboratory findings of septic arthritis may complicate the differentiation between septic and non-septic arthritis. Aim: Aims of the present study were: (1) to obtain diagnostic threshold values in differentation between septic and non-septic acute monoarticular arthritis by comparing clinical and laboratuary findings associated with septic arthritis, and then (2) to investigate the diagnostic values of these laboratory parameters in the differentation of septic arthritis from non-septic arthritis. Materials and Methods: A total of 117 children aged 2 months to 16 years who presented with acute monoarticular arthritis to our hospital between 2005 and 2019 were enrolled in the present study to be evaluated in terms of clinical and laboratory findings at the time of admission. After obtaining the relevant data, all patients were divided into two groups: septic arthritis group (group SA; 57 patients) and non-septic arthritis group (group SO; 60 patients). Several clinical and laboratory findings at the time of the presentation were recorded. Clinical findings included the time from onset of symptoms to diagnosis, fever and restriction of range of motion. Laboratory parameters consisted of complete blood count, C-reactive protein (CRP) level and sedimentation rate. The diagnostic values were determined and the threshold values for the parameters that were found to be significant were determined by ROC analysis. Multivariate logistic regression analysis was performed to determine the predictive criteria and the probability of septic arthritis. Results: Each group had a median age of 88 months; the age range was from 2 months and 10 days to 186 months in group SA and 17 months to 189 months in group SO. There were 18 females (31,6%) and 39 males (68,4%) in group SA, and 30 males (50%) and 30 females (50%) in group SO. In both groups, the most commonly involved joint was the knee. No significantdifference was observed between the two groups in the time from onset of symptoms to diagnosis (p=0.52). Body temperature was significantly higher in group SA than in group SO (37,6±0,9°C vs. 36,72±0,65°C) (p=0.001; p37.1°C (Odds ratio 10.092, %95 CI: 4.316-23.599) 2. CRP ≥ 63 mg/L (Odds ratio 11.200, %95 CI: 4.717-26.592) 3. SED ≥ 53 mm/h (Odds ratio 11.104; %95 CI: 4.695-26.262) 4. Leucocyte count ≥ 12100/mm3. (Odds ratio: 6.857; %95 CI: 2.988-15.734) 5. Neutrophil count ≥ 6300/mm3 (Odds ratio: 10.578; %95 CI: 4.454-25.119) 6. The percentage of neutrophils ≥%65 (Odds ratio: 8.507; %95 CI: 3.686-19.630). The predicted probability of septic arthritis for these six predictors was determined as 4% for zero predictor, 11% for one predictor, 27% for two predictors, 52% for three predictors, 75% for four predictors, 90% for five predictors, and 96% for six predictors. Conclusion: Among all variables tested in the study, CRP is the best independent predictor of septic arthritis in children with high sensitivity and specificity. In children with acute monoarticular arthritis, the presence of 3 or more criteria tested in the study may predict the diagnosis of septic arthritis with the possibility of 50% or greater.