Effect of freeze-thaw cycles on the swelling pressure of clays treated with lime
Donma-çözülme çevrimlerinin kireç katkılı killerin şişme basınç davranışına etkisi
  1. Tez No: 596155
  2. Yazar: AMIRREZA ALIZADEH
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYKUT ŞENOL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Zemin Mekaniği ve Geoteknik Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 164
Özet
Yüksek lisans tezi kapsamında, donma-çözünme döngülerine maruz kalmadan önce ve sonra iki farklı yüksek plastisiteli kilin şişme basınçları ve bunların kireç ile karışımları incelenmiştir. Kullanılan malzemeler yüksek plastisiteli doğal kil (CH2), Na bentonit (CH3) ve katkı maddesi olarak kireçtir. İşlem için kullanılan kireç yüzdesi, her örnek için% 3 ve% 6 idi. Muamele edilmiş ve muamele edilmemiş numunelerin sert iklim koşullarına ve donma-çözülme döngülerine karşı davranışını araştırmak için numunelerin tümü 0, 1, 3, 5, 10, 20 donma ve çözülme döngüsüne maruz bırakıldı.
Özet (Çeviri)
Within the scope of the master thesis, the swelling pressures of two different high plasticity clays and their mixtures with lime before and after exposing to freeze-thaw cycles were examined. The materials that were used are high plasticity natural clay (CH2), Na bentonite (CH3) and lime as additive. The percentages of lime that used for treatment were 3% and 6% for each sample. In order to explore the behavior of treated and untreated samples against harsh climatic conditions and freeze-thaw cycles, all of the samples were exposed to 0, 1, 3, 5, 10, 20 cycles of freezing and thawing.