Atak-S tavuklarda farklı yetiştirme sisteminin verim özellikleri, kalite kriterleri ve yumurta kabuğu mikrobiyal yükü üzerine etkileri
The effect of different rearing systems on yield characteristics, quality criteria and egg shell microbial load of ATAK-S chickens
  1. Tez No: 596168
  2. Yazar: ERBAY AYAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MİKAİL BAYLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu araştırma, yerli yumurtacı Atak-S hibritlerde farklı yetiştirme sisteminin verim özellikleri, yumurta iç ve dış kalite kriterleri ve yumurta kabuğu mikrobiyolojik yüküne etkisini incelemek amacıyla yapılmıştır. Denemede kafes, yer (derin altlıklı) ve free-range olmak üzere üç farklı yetiştirme sistemi uygulanmıştır. Hayvan materyali olarak 60 haftalık yaştaki 1350 adet yerli yumurtacı ATAK-S hibritler kullanılmış ve deneme 10 hafta devam etmiştir. Araştırmada yumurta verimi, yumurta ağırlığı, yem tüketimi, yemden yararlanma oranı, yumurta kütlesi, yumurta iç ve dış kalite özellikleri ile yumurta kabuğundaki mikroorganizma yoğunluğu incelenmiştir. Ortalama yumurta verimi %51.20 ile en fazla kafes sisteminden, ortalama yumurta ağırlığı ise 63.04 g ile yer sisteminden elde edilmiştir. Ortalama günlük yem tüketimi 115.9 ve ortalama yemden yararlanma oranı 3.74 ile en fazla kafes sisteminden elde edilmiştir. Ele alınan bütün özellikler arasındaki faklılık istatistiki açıdan önemli bulunmuştur (P0.05). Diğer yandan yumurta ak pH'sı, A, B ve E değerleri bakımından guruplar arasından bir farlılık olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to investigate the effect of different rearing systems on yield characteristics, egg inner and outer quality criteria and eggshell microbial load of ATAK-S commercial hybrids. In the experiment, three different rearing systems were applied: cage, floor (deep bedding) and free-range. 60 week-old ATAK-S hybrids were used as animal material and experiment continued for 10 weeks. In the research egg yield, egg weight, feed consumption, feed conversion rate, egg mass, egg inner and outer quality criteria and eggshell microbial load were investigated. Average egg yield was obtained highest in the cage system with %51.20, average egg weight was obtained the highest in the floor with 63.04 g. The highest average daily feed consumption with 115.9 g and the highest average feed conversion rate with 3.74 were obtained from cage system. The differences between all the discussed data were statistically significant (P0.05).