İstanbul ili küçük ölçekli balıkçılık profili üzerine bir araştırma
A study on small scale fishery profile in Istanbul province
- Tez No: 596170
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TOMRİS DENİZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Balıkçılık ve Su Ürünleri İşleme Teknolojisi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Balıkçılık Teknolojisi ve Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 182
Özet
Bu çalışmada, 2018/2019 sezonu itibariyle İstanbul İlinde yürütülen küçük ölçekli balıkçılık faaliyetlerinin gözlenmesi sonucunda bölgede balıkçılık faaliyetlerinin nesnel durumu, bölgesel avcılığı yapılan birçok türün risk durumu, denetim mekanizmasının etkin olma düzeyi ve özü itibariyle sürdürülebilir olan küçük ölçekli balıkçılığın devamlılığı için ne gibi tedbir alınması gerektiği ortaya konulmaktadır. Profesyonel balıkçılığın yanı sıra amatör balıkçılığın da yoğun şekilde yapıldığı İstanbul bölgesinde balıkçılık faaliyetlerinde geçmiş yıllara kıyasla artış olduğu belirlenmiştir. Av faaliyetlerinde kullanılan av araçlarının yer yer standartlardan farklılık gösterdiği gözlemlenmiş, avlanılan türlerin miktar bakımından yakın geçmişe kıyasla büyük ölçüde azaldığı ortaya çıkmış; yasadışı, kayıt dışı ve düzenlenmemiş avcılığın sık yapılması sonucunda bölgede av baskısının daha da artmış olduğu sonucuna varılmıştır. Balıkçılarla birebir görüşmelerde balıkçı sorunları belirlenmiş, küçük ölçekli balıkçılığın ekonomik olarak sürdürülebilirliği için ne gibi tedbirler alınabileceği tartışılmış ve çözüm yolları aranmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, as a result of observing the small scale fishing activities carried out in Istanbul Province as of 2018/2019 season, the objective status of the fisheries activities in the region, the risk status of many species of regional catching, the level of effectiveness of the control mechanism and the sustainability of the small scale fishing which is sustainable in its essence should be put forward. It has been determined that there is an increase in fishing activities compared to previous years in the Istanbul region, where amateur fishing is intensively carried out besides professional fishing. It was observed that the fishing gear used in fishing activities differed from the standards in some places. As a result of frequent illegal, unregistered and unregulated fishing, catching pressure has increased in the region. During the one-on-one meetings with the fishermen, the problems of the fishermen were determined and the measures that could be taken for the economic sustainability of small-scale fishery were discussed and solutions were sought.