Osmanlı Devleti'nden günümüze harekat lojistiğinin incelenmesi: Kurtuluş Savaşı örneği
Examination of operational logistics from the time of the Ottoman State to the present: The case of the i̇ndependence war
  1. Tez No: 596175
  2. Yazar: SERVET YAVUZ ÇİMEN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BURAK KÜÇÜK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, İşletme, History, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Maltepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve Lojistik Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Lojistik ve Tedarik Zinciri Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Osmanlı Devleti' nin kuruluşundan itibaren; Anadolu başta olmak üzere giderek genişleyen devasa bir coğrafyada hakimiyet sağlamasıyla, gelişen ve geniş çaplı seferler yapması kaçınılmaz olmuştur. Bu seferler çok ciddi ve detaylı hazırlıklar gerektirmiştir. Zamanla, üç kıtada toprak sahibi olan Osmanlı Devleti'nin başarısının ardında yatan temel nedenleri de araştırmak gerekir. Döneminin koşulları ve imkanları dikkate alındığında, yapılan seferlerin ne denli zorluklar içerisinde yapıldığı açıkça görülmektedir. Bu seferlerin arka planına bakıldığında, karşımıza koordinasyon, planlama, teşkilatlanma, organizasyon anlamında derinlemesine bir sürecin etkisi göze çarpmaktadır. Orduların başarısı için büyük önem taşıyan lojistik faaliyetler cephede olduğu kadar cephe gerisindeki faaliyetleri de kapsar. Osmanlı Devleti'nden günümüze değişen ve gelişen harekat lojistiğinin tüm evrelerini incelemek ve kavramak, hem gelecek kuşaklara ışık tutacak, hem de kuruluş, yükseliş ve yıkılışın ana nedenlerini anlamak ve Kurtuluş Savaşı'nın lojistik bakış açısıyla incelemek anlamında önem taşımaktadır. Kurtuluş Savaşı'nın koşulları göz önüne alındığında dönemin imkanları, savaş hali, ihtiyaçların tespiti ve temininde ortaya çıkan zorluklar irdelenmelidir. Bunların doğru bir şekilde ortaya konmasıyla nelerin başarıldığı daha iyi anlaşılacaktır. Kurtuluş Savaşı' nın lojistik anlamıyla incelenmesi geçmiş ve gelecek için çok önemlidir.
Özet (Çeviri)
Since the establishment of the Ottoman Empire; It has become inevitable for itself to make large-scale expeditions with his domination in a gigantic geography which is expanding especially in Anatolia. These campaigns required very serious and detailed preparations. In time, the main reasons behind the success of the Ottoman Empire, which owns land on three continents, should be investigated. When the conditions and possibilities of the period are taken into consideration, it is clear that the difficulties of the flights are made. When we look at the background of these expeditions, we see the effect of an in-depth process in terms of coordination, planning, and organization. Logistical activities, which are of great importance for the success of the armies, include the activities behind the front as well as the front. It is important to examine and comprehend all phases of the operations logistics that has changed and developed from the Ottoman Empire to the present day, to shed light on the future generations and to understand the main reasons for the establishment, ascension and collapse and to examine it from the logistic point of view of the War of Independence. Considering the conditions of the War of Independence, the possibilities of the period, the state of war, the difficulties arising in the determination and provision of the needs should be examined. If they are presented correctly, what will be achieved will be better understood. The logistical analysis of the War of Independence is very important for the past and the future.