Tarihi yapıların korunmasına dair yasa, mevzuat ve uluslararası anlaşmaların Türkiye ve farklı ülkelerde incelenmesi ve Türkiye'deki tarihi yapı koruma yaklaşımının değerlendirilmesi
Investigation on laws, regulations and international agreements about historical building preservation in Turkey and different countries and evaluation of historical building preservation aproach in Turkey
- Tez No: 596253
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT TUTKUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Tarihi yapılar, geçmişteki toplumların sosyal, kültürel ekonomik ve mimari özelliklerini yansıtan belgelerdir. Tarihi yapılar ülkelere, sosyal, kültürel ve ekonomik pek çok değer katarlar. Toplumlarda topluluk bilincini oluşturur ve kentlerin şekillenmesinde önemli rol oynarlar. Bu yapılar pek çok dış etmenle zarar görebilir veya ve yok olabilir. Geçmiş medeniyet ve toplumların bugüne mirası olan bu yapıları gelecek nesillere aktarmak devletlerin önemli bir sorumluluğudur. Bu yüzden, devletler bu yapıları korumak için çeşitli yasalar ve düzenlemeler hazırlar. Bu yapılar tüm insanlığın ortak mirası olarak görülür. Bu nedenle çeşitli uluslararası dernek ve örgütler kurulmuştur ve uluslararası sözleşmeler hazırlanmıştır. Anadolu geçmişte pek çok medeniyete ev sahipliği yapmıştır. Bu nedenle Türkiye'de oldukça fazla tarihi yapı bulunur. Bu tarihi yapıların ve kültürel mirasın korunması için çeşitli yasalar ve mevzuatlar hazırlanmıştır, uluslararası sözleşme ve derneklere taraf olunmuştur. Bu çalışmada Türkiye'deki tarihi yapıların korunması için yapılan çalışmaların gelişmiş diğer ülkelerde yapılan çalışmalar ile karşılaştırılması yapılarak, Türkiye'nin tarihi yapı koruma yaklaşımı tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Historical structures are the documents that have reflected the social, cultural, economic and architectural characteristics of past societies. Historical buildings add many social, cultural and economic values to countries. They form community awareness in societies and play an important role in shaping cities. These structures can be damaged and destroyed by many external factors. Transferring these structures, which are the legacy of past civilizations and societies to future generations, is an important responsibility of the states. Therefore, states prepare various laws and regulations to protect these structures. These structures are seen as the common heritage of all humanity. Therefore, several international associations and organizations have been established and international conventions have been prepared. Anatolia has hosted many civilizations in the past. Therefore, a lot of historical buildings located in Turkey. Various laws and regulations have been prepared in Turkey for the protection of these historical buildings and cultural heritage, and have become part to international conventions and associations. In this study, the work done for the preservation of historic buildings in Turkey were compared with other advanced countries, and the historic building conservation approach in Turkey was discussed.