Armand Gatti temoin et dramaturge de son temps
Armand Gatti witness and playwright of his era/çağının tanığı ve oyun yazarı Armand Gatti
  1. Tez No: 596254
  2. Yazar: ECE YASSITEPE AYYILDIZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞERİFE ARZU ETENSEL İLDEM
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fransız Dili ve Edebiyatı, Sahne ve Görüntü Sanatları, French Linguistics and Literature, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Fransızca
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Batı Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fransız Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 171
Özet
Armand Gatti XX. yüzyıl Fransız tiyatrosunun en ilgi çekici isimlerinden biridir. Gatti'nin tiyatro anlayışını dönemin politik, kültürel ve sosyal bağlamlarından ayrı değerlendirmek mümkün değildir. Bu nedenle de, Le Quetzal (1956), Le Poisson noir (1958), Le Crapaud-Buffle (1959), La Vie imaginaire de l'éboueur Auguste G. (1959), Chant public devant deux chaises électriques (1964), V comme Vietnam (1967), La Journée d'une infirmière ou pourquoi les animaux domestiques? (1968), Rosa Collective (1971), Le Joint (1975), Nous ne sommes pas des personnages historiques (1984), Les Combats du jour et de la nuit à la maison d'arrêt Fleury-Mérogis (1989) gibi oyunları ile Gatti bir yazar olarak çağına tanıklık ettiğini gösterir. Bu pasif bir tanıklık, sıradan bir gözlem değildir. Tiyatroyu toplumun her kesimine ulaşmak için bir araç olarak kullanan Gatti, politik, sosyal ve kültürel olayları oyunlarında derinlemesine irdelerken, göçmenler, mahkumlar, toplumdan dışlanan gençler, banliyöde yaşayan insanlar gibi farklı unsurları ön plana çıkarır. Gatti, tiyatrosunun varoluşunu kitlelere dayandırır. Öyle ki, Fransız yazarın oyunlarının en önemli özelliği hem toplumu yansıtması hem de topluma bir yol gösterici olmasıdır. ÇAĞININ TANIĞI VE OYUN YAZARI ARMAND GATTİ başlıklı bu tez çalışması XX. yüzyıl Fransız tiyatrosunun sıradışı kalemi Armand Gatti'nin yukarıda ismi geçen onbir tiyatro oyununu incelemeyi amaçlar. Tez çalışması iki temel bölümden oluşmaktadır: ilk bölüm medya ve iktidar kavramlarının Gatti'nin oyunlarındaki yansımalarına yönelik incelemelerden, ikinci bölüm ise sahneleme, karakter analizi, tiyatroda zaman mekan, dekor, sahne ögeleri, parentez içi açıklamalar (didaskali) ve Gatti'nin eş zamanlı olayları sahne üzerinde gösterdiği yöntem olan selmaire'e yönelik analizklerden oluşmaktadır. Bununla beraber, çağının hem bir tanığı hem de gazetecilik görevi nedeniyle aktif bir aktörü olan Gatti'nin oyunları üzerinden yapılan incelemelerde, Roland Barthes, Pierre Bourdieu, Bertolt Brecht, Augusto Boal, Erwin Piscator, Anne Ubersfeld gibi farklı düşünürlerin kuramsal çalışmlarından da yararlanılmıştır. Gatti'nin tiyatro oyunlarında yer alan öğeler tarihsel ve sosyal bağlamlar göz önünde bulundurularak incelenmiştir. Çağının bir tanığı olarak, Fransız yazarın yaşantısıyla ilgili noktalar da oyunlar doğrultusunda ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
Armand Gatti is one of the most interesting names of French theater of XXth century. It is not likely to evaluate Gatti's conception of theater independently from the political, cultural and social contexts of his era. Therefore, the plays entitled such as Le Quetzal (1956), Le Poisson noir (1958), Le Crapaud-Buffle (1959), La Vie imaginaire de l'éboueur Auguste G. (1959), Chant public devant deux chaises électriques (1964), V comme Vietnam (1967), La Journée d'une infirmière ou pourquoi les animaux domestiques? (1968), Rosa Collective (1971), Le Joint (1975), Nous ne sommes pas des personnages historiques (1984), Les Combats du jour et la nuit à la maison d'arrêt Fleury-Mérogis (1989) prove us that Gatti is testimony of his era. This is not a passive testimony, nor an ordinary observation. Gatti, who uses theatre as an instrument to reach all parts of society, analyzes in depth the political, social and cultural events in his plays and highlights different elements of society such as immigrants, prisoners, young people excluded from society and those living in the suburbs. Gatti bases his theater on the masses. In fact, the most important feature of the plays of the French writer is that not only it reflects the society but also guides the society. This thesis entitled Armand Gatti, Witness and Playwright of His Era aims to analyze eleven plays above mentioned by Armand Gatti, a distinctive name of 20th century French theatre. The thesis consists of two main chapters: the first chapter is the analysis of the reflections of the concepts of media and power in Gatti's plays, and the second chapter is the analysis of concepts such as mise-en-scène, character analysis, time and space, the decor, the scenic objects, the didascalia and the simultaneous events of Gatti on the stage: selmaire. In addition, in this thesis, the examinations of the plays of Gatti, who is both a witness of his time and an active actor due to his journalistic duties, benefited from the theoretical works of various thinkers such as Roland Barthes, Pierre Bourdieu, Bertolt Brecht, Augusto Boal, Erwin Piscator and Anne Ubersfeld. The elements of Gatti's theatrical performances have been examined considering historical and social contexts. As a witness of his time, the points about the French writer's life were also discussed in the context of plays.