Gemi bakım ve onarım çalışanlarında duygu düzenleme stratejileri, stres ve etkileri üzerine bir araştırma
A research about stress and its effects, emotion regulation strategies on ship maintenance and repair employees
- Tez No: 596268
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BANU SUGÖZÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kazalar, Accidents
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tarsus Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bu tez araştırmasında gemi bakım ve onarım işlerinde çalışanlar için stres ve stresin oluşturduğu etkiler hakkında bir inceleme yapılmıştır. İnceleme yapılırken duygu düzenleme stratejileri ve iş talepleri-kaynakları (JD-R Model) modeli esas alınmıştır. Ayrıca iş kazası ve ramak kala olay konuları ile stres arasındaki ilişki irdelenmiştir. Araştırma için çalışanlar üzerinde anket yöntemi uygulanmış, katılımcıların verdiği cevaplar ile çeşitli değerlendirmeler yapılmıştır. Araştırma anketi beş ana bölümden meydana gelmektedir. Bu bölümlerdeki ana başlıkları, birinci bölüm için sosyodemografik özellikler, ikinci bölüm için duygu düzenleme stratejilerine ilişkin bilişsel değerlendirme ve bastırma stratejileri, üçüncü bölüm için algılanan stres düzeyinin stresin sonuçları üzerinden tespiti, dördüncü bölüm için toplam beş adet stresör (iş koşulları, iş tatmini, iş arkadaşlarıyla iletişim, işyerinde adalet ve yönetimin tutumu), beşinci bölüm için stresin sonuçları oluşturmaktadır. Araştırma sonucunda çalışanlar üzerinde tespit edilen stres düzeyi ile duygu düzenleme stratejisi arasında mevcut kolerasyon durumu gözden geçirilmiştir. Bunun yanında iş kazası ve ramak kala olaylar ile çalışanların stres durumu arasında mevcut ilişki gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis research, stress and effects of stress for ship maintenance and repair employees have been investigated. The emotion regulation strategies and Job Demands and Resources (JD-R Model) model were based on the analysis. In addition, the relationship between stress and occupational accident and near miss events was examined. For the research, questionnaire method was applied to the employees and various evaluations were made with the answers of the participants. The survey consists of five main sections. These sections are as follows; sociodemographic characteristics for the first part, cognitive reappraisal and expressive suppression strategies for emotion regulation strategies for the second part, the perceived stress level based on the results of the stress for the thirth part, a total of five stressors (job conditions, job satisfaction, communication with colleagues, fairness in the workplace and management's attitude) for the fourth part and the consequences of stress for the fifth part. As a result of the research, the current correlation between the stress level determined on the employees and the emotion regulation strategy has been reviewed. In addition, the present relationship between occupational accidents, near miss accidents and the stress level of the employees has been observed.