Tüberküloz plörezilerin ayırıcı tanısında plevral sıvı ve serum adenozin deaminaz ve lizozim düzeylerinin yararı
- Tez No: 59627
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: İstanbul Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
ÖZET Çalışmamızda tüberküloz plörezilerin diğer hastalıklara bağlı plörezil- erden ayrılmasında plevral sıvı ve serum ADA ve lizozim düzeylerinin yararı araştırıldı. Bu amaçla 26 tüberküloz ve 26 non tüberküloz (16 malign, 8 tran- südatif, 2 ampiyem) plörezi vakasının plevral sıvı ve serumları ile 20 sağlıklı kişinin serumlarındaki ADA ve lizozim değerleri saptandı. Plevral sıvı ADA ortalamaları tüberkülozda 96.8Ü45.68U/L, non tüberküloz grupta 23.15±15. 17U/L olarak bulundu. Buna göre tüberkülozlu- larda plevral sıvı ADA düzeyleri diğerlerinden anlamlı derecede yüksekti (p0.05).
Özet (Çeviri)
SUMMARY In our study, we have investigated the usefulness of pleural fluid and serum ADA and lysozyme levels in differentiating tuberculous pleurisy from pleurisies caused by other diseases. To this end, we have determined the ADA and lysozyme values in pleural fluids and sera from 26 tuberculous and 26 non-tuberculous (16 malignant, 8 transudative, 2 empyematous) pleurisy cases and in sera from 20 healthy individuals. The mean pleural fluid ADA value in tuberculosis was 96.8 1± 45.68U/L, and in non-tuberculous group was 23.15 ± 15.17U/L. As a result of this, pleural fluid ADA levels was significantly higher in tuberculous group than the other groups (p0.05).