Tüberküloz plörezisinin ayırıcı tanısında İnterferon Gama ve Adenozin Deaminaz'ın tanısal değeri
- Tez No: 70138
- Danışmanlar: PROF. DR. NECMETTİN DEMİRCİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları ve Tüberküloz Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
ÖZET Ülkemizde plevral effüzyonların en sık nedenlerinden biri tüberkülozdur. Plevra biyopsisi, plevral sıvı sitolojisi ve plevral sıvı ve/veya biyopsi bakteriyolojisi ile plevral effüzyonların yaklaşık olarak yüzde 80'ine tanı konur, geri kalan yüzde 20 hastanın tanısında zorluklarla karşılaşılmaktadır. Tüberküloz plöreziyi, tüberküloz dışı plörezilerden ayırmak için, interferon y (IFN y) düzeyi tüberküloz plörezili 24, malign plevral effüzyonlu 10, konjestif kalp yetmezlikli 8 ve parapnömonik effüzyonlu 6 hastanın plevra sıvısı ve serumlarında ölçüldü. Aynı amaçla adenozin deaminaz (ADA) düzeyi de aynı hastaların yalnızca plevra sıvılarında ölçüldü.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Tuberculosis is one of the most frequent causes of pleural effusions in our country. By means of pleural biopsy, cytology, and bacteriology of the fluid and/or biopsy, an etiologic diagnosis can be established in about 80 percent of pleural effusions, with serious problems in the diagnosis of the remaining 20 percent. In order to discriminate between tuberculous pleurisy and pleural effusions other than tuberculosis, the value of interferon y (I FN y) was measured in the pleural fluid and in the serum of 24 patients with tuberculous pleurisy, 10 patients with malignant pleural effusion, 8 patients with congestive heart failure and six patients with parapneumonic pleural effusion. Adenosine deaminase (ADA) was also measured in the pleural fluid of the same patients for the same purpose.