Üreaz ve karbonik anhidraz üreten Lysinibacillus Fusiformis U1 bakterisi ile mikrobiyal kalsiyum çökelimi
Microbial calcium mineralization from urease and carbonic anhydrase producing Lysinibacillus Fusiformis U1
  1. Tez No: 596285
  2. Yazar: MURAT CAN AKDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NAZİME MERCAN DOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 52
Özet
Mikroorganizmalar tarafından gerçekleştirilen kalsiyum karbonat (CaCO3) çökelimi, doğal ortamda ve laboratuvar şartlarında yaygın bir olaydır. Kalsiyum karbonat, çevre dostu bir ürün olup kalsiyum mineralizasyonu için çeşitli sayıda mikroorganizma araştırılmaktadır. Bu yüzden bu araştırmanın amacı, yerel bir izolat olan Lysinibacillus fusiformis U1 suşunun kalsiyum karbonat çökelimi kapasitesini araştırmaktır. Bu amaçla, iki kültür ortamı (standart KMO ve LB-mineralizasyon) kullanılmıştır. Çalışmada her iki besiortamına %5 oranında yeast ekstrakt da ilave edilmiştir. Ayrıca bakterinin üreaz ve karbonik anhidraz enzim aktiviteleri de belirlenmiştir. CaCO3 'ın morfolojik yapısı ve mineral tipi SEM-EDX ve FTIR ile karakterize edilmiştir. Çalışmanın sonuçlarına göre, KMO besiyerinde CaCO3 miktarı inkübasyonun 96.saatinde 172.80 mg/L iken, LB mineralizasyon ortamı 24 saatlik inkübasyon sonunda 163.20 mg/L'dir. FTIR and SEM-EDX analiziyle de kalsit kristallerinin varlığı doğrulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Calcium carbonate precipitation by microorganisms is a common process in natural environment and laboratory conditions. The bacterial calcium carbonate is an environmentally friendly product and numerous microorganisms are being investigated for calcium mineralization. The aim of this research was therefore to investigate the efficiency of calcium carbonate precipitation of local isolate Lysinibacillus fusiformis U1. For this reason, two culture media (standard CMP and LB-mineralization) were used in our study. And 5% yeast extract was added in CMP and LB-mineralization. Urease and carbonic anhydrase enzyme activities were also determined. The morphological characterization of CaCO3 and its mineral type were analysed by Scanning Electron Microscope (SEM-EDX) and Fourier Transform Infrared Spectrophotometer (FTIR). As a result of our study, the amount of CaCO3 was 172.80 mg/L in KMO medium at 96th hours and 163.20 mg/L at 24 hours in LB mineralization medium. The calcite crystals were verified by FTIR and SEM-EDX analysis.