Yaprakbiti predatörü Hippodamia variegata (Goeze) (Coleoptera: Coccinellidae)'nın parazitlenmiş Acyrthosiphon pisum Harris (Hemiptera: Aphididae) üzerindeki beslenme davranışı
The feeding behavior of aphid predators Hippodamia variegata (Goeze) (Coleoptera: Coccinellidae) on the parasitized Acyrthosiphon pisum Harris (Hemiptera: Aphididae)
  1. Tez No: 596301
  2. Yazar: ELİF ÖZDEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZEYNEP YOLDAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Entomoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Doğal düşmanların etkinliğinin arttırılması ve popülasyonlarının korunması biyolojik savaş açısından önemlidir. Parazitoit ve predatörlerin zararlı böceklerle olan ilişkisinin yanında doğal düşmanların birbiri ile olan etkileşimlerinin belirlenmesi gerekmektedir. Bundan dolayı üzerinde durulması gereken konulardan biri de birlik içi avcılıktır. Bu çalışmada Afidofag predatör olan Hippodamia variegata (Goeze)' nın yaprakbiti tüketim kapasitesi ve farklı bir doğal düşman türü olan parazitoit Aphidius banksae Kittel (Hymenoptera: Braconidae) ile arasındaki birlik içi avcılık incelenmiştir. Elde edilen sonuçlara göre H. variegata' nın toplam ergin öncesi dönemini 17.9 günde tamamladığı ve toplam 1633 adet yaprakbiti tükettiği saptanmıştır. Ergin H. variegata bireylerinin ise pupadan çıktıktan hemen sonra beslenmeye başladığı ve ölünceye kadar ortalama 112.5 gün (ortalama 3.5 ay) yaşadığı ve toplam 24732.1 adet yaprakbiti tükettiği saptanmıştır. H. variegata' nın tüm dönemlerine 4 ve 7 günlük parazitli yaprakbitleri besin olarak veridiğinde 7 günlük parazitli yaprakbitlerini 4 günlük parazitli yaprakbitlerine göre daha fazla tükettiği sonucuna varılmıştır. Mumya ve yaprakbitleri avcının tüm dönemlerine karışık olarak verilip besin tercihine bakıldığında ise mumya yaprakbitlerini hiç tüketemediği ancak yaprakbitleri ile beslendiği gözlemlenmiştir. Yaprakbitlerini ise sadece yaprakbiti verilen denemeye göre daha az tükettiği saptanmıştır. Sadece mumya yaprakbiti besin olarak veridiği denemede ise avcının ergin ve larva dönemlerinin, hiç beslenemediği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Increasing the effectiveness of natural enemies and protecting their populations is important for biological control. The interaction of parasitoids and predators with pests as well as the interaction of natural enemies with each other should be determined. Therefore, one of the issues that need to be focused is intraguild predation. In this study, the aphid consumption capacity of Aphidofag predator Hippodamia variegata (Goeze) and Intraguild predation with parasitoid Aphidius banksae Kittel, which is a different type of natural enemy, was investigated. According to the results, it was found that H. variegata completed the larval period in 17.9 days and consumed a total of 1633 aphids. Adult H. variegata individuals started feeding after exiting the pupa, and lived an average of 112.5 days (mean 3.5 months) until death and consumed a total of 24732.1 aphids. When the 4 and 7 day parasitic aphids were given as food to all biological stages of Hippodamia variegata, it was cocluded that the insect consumed 7-day parasitic aphids more than 4-day parasitic aphids. When mummies and aphids were given mixed in all periods of the predator and their food preferenced were examined. It turns out that the predator cannot consume mummies, but feed on aphids. It was determined that the insect consumed aphids less than aphids alone. In the experiment, it was found that when the mummy aphids only were given to the predator, adult and larval periods of the predator was found to be never fed.