Güneydoğu Anadolu bölgesinde doğal düşmanların önemli pamuk zararlılarının populasyon değişimine etkilerinin saptanması üzerinde araştırmalar
  1. Tez No: 9805
  2. Yazar: M.ALİ GÖVEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. A. FARUK ÖZGÜR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1990
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
öz Bu çalışma, önemli pamuk zararlılarından Pamuk yaprak bitleri (Aphis gossypii Glov. ve Acyrthosiphon gossypii Mordv.)* İkinoktalı kırmızı örümcek (Tetranychus urticae Koch.) ve Tütün tripsi (Thrips tabaci Lind.)'nin populasyon değişimlerine doğal düşmanların etkilerini belirlemek amacıyla, Diyarbakır'da, 1987- 1988 yıllarında yapılmıştır. Çalışmalar sonucunda Güneydoğu Anadolu Bölgesi pamuk alanlarında doğal dengenin bozulmamış olduğu ve doğal düşmanların zararlı populasyonlarını baskı altında tutabildikleri doğal düşmanların baskısı kaldırıldığında ise bu zararlıların populasyonlarının ekonomik zarar eşiğinin, trips'lerde 4-8 ; Pamuk yaprakbitleri'nde 4-7 ve İkinoktalı kırmızıörümcek' te 12 - 35 katı yüksekliğine ulaştığı ayrıca, bu dengenin korunmasın da her iki yılda da tüm mevsim boyunca tarlalarda bulunabilen ve polifag olan Chrysoperla carnea, Deraeocoris spp., Nabis spp., Orius spp., Campylomma diversicornis ve Adonia variegata' nın önemli rol oynadıkları belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
VIII ABSTRACT The effect of natural anemias on population changes of Onion thrips ( Thrips tabaci Lind.)» Cotton aphids ( Aphis qossypii Glov. and Acyrthosiphon qossypii Mordv.) and Two - spotted spider mite ( Tstranychus urticae Koch.) was studied in Diyarbakır in 1987-1988. It iuas determined that the natural balance urns not dis-^ turbed and the natural enemies could keep potentially harm ful insects like thrips, aphids and spider mites under eco nomic threshold levels. Without any natural enemies, the populations of thrips, aphids and spider mites reached up to 4-8, 4-7 and 12-35 times mora than the economic threshold level, respectively. It was found that Chrysoperla carnsa (Staph.), Deraeoco- ris spp., Nabis spp., Orius spp., Campylomma diversicornis Raut. and Adonia varieqata (Goeze) were the most succesful biological control agent all year around.