Hemodiyalize giren hastalarda diyaliz öncesi ve sonrası antitrombin III değerleri
- Tez No: 59633
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: İstanbul Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 51
Özet
43 ÖZET İleri dönem böbrek yetersizliğinde trombosit komplikasyonlar ve kanamaya eğilim bir arada görülür. Hemodiyaliz esnasında kanın suni yüzeylerle teması sonucunda trombositlerin ve pıhtılaşma faktörlerinin aktivasyonuyla ekstrakorporal pıhtılaşmanın meydana gelmesi güçlü bir sorun olarak karşımıza çıkmaktadır. Regüler hemodiyalize giren üremik hastalar tromboz komplikasyonları açısından büyük risk altındadır. Bu komplikasyonların oluşmasında düşük AT.III seviyeleri de rol oynar. Kan pıhtılaşmasının majör doğal inhibitörü olan AT.IlPün kalıtsal eksikliği venöz trombotik hastalıklarla birliktelik gösterir. Biz, düzenli olarak hemodiyalize giren kronik böbrek yetersizliği hastalarında, koagülasyon aktivasyonunu incelemek için; diyalize girmeden önce ve diyalizden sonra fibrinojen, APTT, protrombin zamanı ve antitrombin III aktivitelerini tayin ettik. Kontrol grubunda AT.III aktivitesini ortalama % 103.8±8.85 bulduk. Hasta grubunda; diyaliz öncesi AT.III aktivitesini ortalama % 84.56±13.0 diyalizden sonra % 99±14.12 olarak bulduk. Hasta grubunda diyaliz öncesi AT.III aktivitesi kontrol grubuna kıyasla anlamlı bir şekilde düşüktür (P:0.000). Diyaliz sonrası AT.III aktivitesinde anlamlı bir artış kaydedilmiştir (P:0.000).
Özet (Çeviri)
44 SUMMARY Both bleeding tendency and thrombotic complications are seen together in advanced renal failure. Because of the blood contacts on artificial surface during hemodialysis the activation of platelets and clotting factors. Lead to clof formation in the extracorporeal circuit and this still remains as a potential problem. Patients undergoing regular hemodialysis are subject to height risk of thrombotic complications. The low lovels of antithrombin III play a rol with thogenesis of these complications. AT.III is a major inhibitor of blood coagulation and hereditary deficiency is associated with venous thrombotic disease. We measured plasma AT.III, fibrinogen, active partial thromboplastine time (APTT) and prothrombin time (PTZ) in order to investigate the activatior of coagulation before and after dialysis in patients with chronic renal failure undergoing regular hemodialysis. We found the mean value for AT.III activity 103.8±8.85 in healtly controls. The mean values for AT.III before dialysis and after dialysis were respectively 84.56±13.0 and 99.0±14.12 in patients with chronic renal failure. As compared with the healthy controls, the patients with chronic renal failure had significantly lower (P:0.000). AT.III activity before dialysis. And AT.III activity increased significantly (P:0.000) after dialysis.