20. yüzyılın ilk yarısında yaşanmış toplumu etkileyen siyasi vakaların resim sanatına yansıması
The reflection of political cases affecting the society in the first half of the 20th century to painting
  1. Tez No: 596331
  2. Yazar: MELİHA DÖŞLÜ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TOLGA AKALIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Giresun Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Baskı Sanatları Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Resim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
20. yüzyıl siyaset, savaş, teknoloji ve bilimde değil aynı zamanda sanatta da hızlı değişimlerin yaşandığı bir dönem olmuştur. Her dönem olduğu gibi 20. yüzyıl içerisinde de farklı akımların ortaya çıkmasıyla yeni fikirler öne sürülmüş, sosyo-kültürel değişkenlikleri ve yaşanılan olayların etkileri resimlere yansımıştır. 20. yüzyılda dünya savaşlarının trajedik boyutunu yansıtan sanatçılar, yaptıkları eserler ile başkaldırmışlar, hemen hemen her sanat dalından eserler ortaya çıkarmışlardır. Bu dönemde siyasi konjüktürde büyük öneme sahip olan ulusallaşma hareketleri ülkeler arası ayrışmalara sebebiyet vermiş, bu süreçte halkın milli duyguları, sanatçıların tuvallerine evrensel boyut kazanmıştır. Bu anlayışla siyasetin ele alınmasının amacı evrenselliğe hitap eden birçok olguyu (sanatsal, kültürel ve tarihsel açıdan) okuyuculara sunabilmektir.
Özet (Çeviri)
The 20th century is not only a period in which changes in politios, war, science and technology but a period of changes in art. With the emergence of different currents in the 20th century as in every period, new ideas were put forward and the variables of socio-cultural structure and the effects of the events. Reflecting the tragedic dimension of world wars in the 20th century, the artists revolted with their works and produced works from almost every branch of art. During this period, nationalization movements, which had great importance in the political conjuncture, caused disintegration between countries and in this process the national feelings of the people gained a universal dimension to the artist's canvases. Believing this, the purpose of politics presents the readers a lot of universal phenomenons. (art, cultural and historical)