Analysis of ring focus reflectors
Halka odaklı yansıtıcıların analizi
- Tez No: 596401
- Danışmanlar: PROF. DR. SEYİT SENCER KOÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Halka odaklı çift yansıtıcılar çift yansıtıcıların en modern şeklidirler. Kendilerine özgü geometrileri, alt yansıtıcının mekanik yapısından kaynaklanan açıklık engellemesini ortadan kaldırmaktadır. Halka odaklı çift yansıtıcıların bu özelliği klasik çift yansıtıcılara göre daha kontrol edilebilir bir yansıtıcı örüntüsünün ortaya çıkmasına sebep olmaktadır. Ayrıca, halka odaklı çift yansıtıcıların geometrileri klasik çift yansıtıcılardan farklı olduğu için yansıtıcı örüntüleri de klasik çift yansıtıcılardan farklı olmaktadır. Bu tezin temel amacı halka odaklı çift yansıtıcıların ortaya çıkarttıkları avantaj ve dezavantajların araştırılmasıdır. Bu amaç doğrultusunda yansıtıcı örüntülerinin hesaplanmasını sağlayan yöntemler incelenecek ve klasik ve halka odaklı çift yansıtıcılara uygulanacaktır. Halka odaklı çift yansıtıcıların getirdiği yenilikler tez içerisinde sunulacak ve ortaya çıkan sonuçların gerçek dünya ile uyumluluğu incelenecektir.
Özet (Çeviri)
Ring focus dual reflectors are the most modern forms of dual reflectors. They have distinctive geometries which eliminate the aperture blocking that results from the mechanical structure of sub-reflector. This characteristic of ring focus dual reflectors provides a more controllable reflector pattern as compared with classical dual reflectors. Also, the shape of the reflector pattern is different from the classical dual reflectors because of the fact that ring focus dual reflector geometries are different from the geometries of classical dual reflectors. The main aim of this thesis is investigation of the advantages and disadvantages which are coming with the usage of ring focus dual reflectors. In accordance with this aim, the analytical methods which provide the calculation of reflector patterns are examined and they are applied to classical and ring focus dual reflectors. The novelties that ring focus dual reflectors bring about are presented in the thesis and compatibility of the obtained results with the real world are discussed.