Ionic composition of rainwater on the Black Sea coast of turkey
Türkiye'nin Kardeniz kıyılarındaki yağmur suyunun iyonik kompozisyonu
  1. Tez No: 596413
  2. Yazar: PINAR TUNCER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SÜLEYMAN GÜRDAL TUNCEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 159
Özet
Yağmur suyunun kompozisyonu, deniz ve karasal ekosistemdeki kirletici birikiminin belirlenmesinde bir ölçüdür. Yağışla çöken kirleticilerin çözünebilir kısmı daha önemlidir çünkü denizdeki balıklar ve karadaki bitkiler için biyolojik olarak kullanabilir durumdadır. Hayvan ve bitkiler üzerindeki olumsuz etkilerine ek olarak, inorganik iyonlar, eser elementler ve organik bileşikler reseptöre uzun menzilli taşınımın izlenmesi için de kullanılır. Bu çalışmada, Amasra (Bartın)'dan toplanan yağmur suyu örneklerinin kimyasal kompozisyonu incelenmiştir. Örnekler Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından Amasra İlçesi'nin yakınlarındaki örnekleme istasyonundan (41º58'8.23“N, 32º22'58.17”E) Şubat 2004 ve Temmuz 2016 tarihleri arasında toplanmıştır (örnekleme devam etmekte fakat analizle geliştirilecek veriler 2004 ve 2016 arasında toplanan örneklerden elde edilmiştir). Bu dönem boyunca yağış örnekleri otomatik yağmur örnekleyicileri ile toplanmıştır. Toplanan örnekler ana iyonlar (SO42-, NO3-, NH4+, H+, Ca2+, Mg2+, K+ ve Na+) için analiz edilmiştir. Bu dönem içerisinde yaklaşık 820 yağmur suyu örneği toplanmıştır. Toplanan örneklerin analizleri çok büyük veri seti oluşturmuş olup, bu veri seti ıslak çökelmenin dinamiklerini ve Türkiye'nin Karadeniz kıyılarındaki yağmur suyunun iyonik kompozisyonunu etkileyen kaynakları anlamak için oldukça uygundur. Bu çalışmada, iyon seviyelerini belirlemek ve bu seviyelerin son 10 yılda değişimini belirlemek için istatistiksel araçlar kullanılmıştır. Bu bilgi, özellikle SO42-, NO3- ve H+ iyonları için önemlidir çünkü SO42- ve NO3- konstrasyonları Batı Avrupa'da son 30 yıl içerisinde yaklaşık %70 düşmüştür ama Balkanlarda ve Doğu Akdeniz Havzası'nda istatistiksel olarak çok önemli bir eğilim gözlemlenmemiştir. Bu çalışmada, 12 yıllık veri setinden iyon konsantrasyonlarında önemli bir artış (ya da azalış) olup olmadığını gözlemlemek için istatistiksel bir eğilim analizi kullanılmıştır. Kaynak bölgesinin Karadeniz Havzası'ndaki yağmur suyu kompozisyonuna etkisini belirlemek için yörünge istatistikleri kaynak bölgesi belirlemede kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Composition of rainwater is a measure of pollutant deposition to marine and terrestrial ecosystem. Soluble fraction of wet deposited pollutants are even more important because they are bioavailable to fish in the sea and plants on the land. In addition to their harmful effects on plant and animal life, inorganic ions, trace elements and organic compounds in rainwater can also be used as tracers of long-range transport to receptor. In this study, chemical composition of rainwater samples collected at Amasra (Bartın) was investigated Samples were collected by the Turkish State Meteorology Service, at the sampling station located at peripheral of the town of Amasra (41º5'8.23“N, 32º22'58.17”E), between February 2004 and July 2016 (sampling continues, but data that will be evaluated is generated by analysis of samples collected between 2004 and 2016). During this period, wet-only samples were collected using automated rain samplers. Collected samples were analyzed for major ions (SO42-, NO3-, NH4+, H+, Ca2+, Mg2+, K+ and Na+). Approximately 820 rainwater samples were collected in this time-period. Analysis of collected samples generated a very large data set, which is very suitable to understand dynamics of wet deposition and source regions affecting ionic composition of rainwater on the Black Sea coast of Turkey. In this study, statistical tools were employed to determine levels of ions and how those levels changed in last 10 years. This information is very important particularly for SO42-, NO3- and H+ ions, because concentrations of SO42- and NO3- decreased approximately 70% in last 30 years in Western Europe, but statistically significant trend was not observed at Balkans and Eastern Mediterranean basin. Trend-analysis was performed to 12-years long data set to determine if there is a statistically significant decrease (or increase) can be seen in concentrations of ions. A source region apportionment was performed using trajectory statistics to determine source regions affecting ionic composition of rainwater at the Black Sea basin.