Ionic composition of precipitation in Marmaris station
Marmaris istasyonunda yağışın iyonik kompozisyonu
  1. Tez No: 548455
  2. Yazar: GİZEM YÜCEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SÜLEYMAN GÜRDAL TUNCEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 142
Özet
Yağmur suyunun kimyasal bileşimi bir bölgeden diğerine kirletici taşınımının önemli bir göstergesidir. Kıyı alanlarında daha da önemlidir, çünkü ıslak kirleticilerin birikmesi deniz ortamında önemli bir kirlilik kaynağı olabilir. Bu çalışmada, Temmuz 2011 - Kasım 2016 tarihleri arasında Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yüksek rakımlı bir kırsal alanda yağmur örnekleri toplanmıştır. Örnekleme istasyonu, Marmaris Meteoroloji Radarı'na 1000 m. deniz seviyesi ve Marmaris'in 15 km kuzeyine bulunmaktadır. Toplanan örnekler, iyon kromatografısi ile ana iyonlar (SO42-, NO3-, NH4+, H+, Ca2+, Mg2+, K+ ve Na+) için analiz edildi. Çalışma süresi boyunca yaklaşık 300 örnek toplanmış ve analiz edilmiştir. Kalma süresi hesaplamaları, istasyonun batı Türkiye ve Balkan ülkelerindeki emisyonların etkisinde olduğunu gösterdi. Ortalama yağış suyu pH'ı, Türkiye'nin Akdeniz kıyılarındaki alkali topraklarda bol miktarda bulunan CaCO3'a atfedilebilecek olan, geniş nötrleşme olduğunu gösteren 6.0'dır. Yağmur suyunun asitliğinin nötralizasyonu yaz döneminde neredeyse tamamlanmakta ve kışın toprağın yeniden süspansiyon haline gelmesi nedeniyle kışın azalmaktadır. İstasyonun yörüngeleri 5 kümeye ayrılır, 500 m'den daha düşük rakımlı yörünge bölümlerinin oturma süresi analizi, Türkiye'nin batı bölgelerinin, Balkan ülkelerinin, Ukrayna'nın ve Rusya'nın Karadeniz kıyılarının, Doğu Akdeniz'de yağmur suyunun bileşimini etkileyen potansiyel kaynak bölgeler olduğunu göstermiştir. Bu çalışmada ölçülen iyonların çoğu yaz mevsiminde daha yüksek konsantrasyonlara sahiptir. Pozitif matris faktoring modeli, iki antropojenik, bir deniz ve bir kabuksal faktör olarak tanımlanan dört faktör ortaya koydu. Yağmur suyundaki antropojenik bileşenlerin potansiyel kaynak bölgelerinin batı Ukrayna, Türkiye'nin Batı Karadeniz kıyıları, Balkan Ülkeleri, Kuzey Afrika ve Gürcistan olduğu tespit edildi.
Özet (Çeviri)
In this study, wet-only rain samples were collected at a high-altitude rural site, by General Directorate of Meteorology, between July 2011 and November 2016. The sampling station was located at Marmaris Meteorological Radar, which has an altitude of 1000 m from sea level and located 15 km to the North of Marmaris. Collected samples were analyzed for major ions (SO42-, NO3-, NH4+, H+, Ca2+, Mg2+, K+ and Na+) by ion chromatography. Approximately 300 samples were collected and analyzed during study period. Residence time calculations showed that the station is under the influence of emissions at western Turkey and Balkan countries. Average pH of rainwater is 6.0 indicating extensive neutralization, which can be attributed to CaCO3, which is an abundant component in alkaline soil on the Mediterranean coast of Turkey. Neutralization of rainwater acidity is almost complete during summer period and decreases in winter, owing to limited resuspension of soil in winter. Trajectories of the station are grouped into 5 clusters, residence time analysis of trajectory segments with altitudes less than 500 m indicated that western parts of Turkey, Balkan countries, Ukraine and the Black Sea coast of Russia are potential source regions affecting composition of rainwater at Eastern Mediterranean. Most of the ions measured in this work have higher concentrations during summer season. The positive matrix factorization model revealed four factors, which were identified as two anthropogenic, one marine and one crustal factors. Potential source regions for the anthropogenic components in rainwater were identified as to be western Ukraine, Western Black Sea coast of the Turkey, Balkan Countries, North Africa and Georgia.