Siirt yöresi trabzon hurmalarının (Diospyros kaki L.) fizikokimyasal özellikleri
Physicochemical properties of persimmon (Diospyros kaki L.) grown in siirt province
  1. Tez No: 596424
  2. Yazar: LEYLA BİLGİÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KORAY ÖZRENK, DR. ÖĞR. ÜYESİ ADNAN DOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Siirt Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Bu çalışma 2018 yıllında Siirt ili Eruh ve Şirvan köy ve mezralarında yetişen Trabzon hurması (Diospyros kaki L.) genotipinin içeriği bakımından oldukça zengin olması ve bu konuda yapılmış çalışmaların yetersiz olduğunun düşünülmesi üzerine yapılmıştır. Trabzon hurması genotipinin fizikokimyasal özelliklerini farklı yöntemlerle antioksidan, besin elementleri, şeker analizi, flavonoid, karotenoid ve fenolik bileşik miktarları bulunmuştur. Fizikokimyasal özellikleri bakımından incelenen Trabzon hurması genotipi 6 tekrar üzerine çalışılmış ve örneklerin toplam fenolik ortalaması gallik asit cinsinden Şirvan için 16,20 µg/µL ±1,54, Eruh için ise 13,42µg/µL±0,71 olarak bulunmuştur, Toplam karotenoid ortalaması Eruh için 3,17 μg/g Şirvan için ise 6,95 μg/g, antioksidan aktivite tayini Eruh için ortalama sonuçlar 0,201, 0,191, 0,169 Eq/ml olarak bulunmuş. Aynı zamanda Şirvan için bulunan ortalama sonuçlar ise 0,192, 0,149, 0,144 Eq/ml olarak elde edilmiştir. Toplam flavonoid ortalaması Eruh için 0,539 mg/ml Şirvan için ise 0,583 mg /ml olarak hesaplanmıştır. Şeker analizi Eruh için fruktoz 202249,45 ppm, glikoz 108824,56 ppm, sakkaroz 11511,46 ppm, maltoz 315,78 ppm Şirvan genotipinde ise. Fruktoz 212402,75 ppm, glikoz 145062,25 ppm, sakkaroz 11994,49 ppm, maltoz 446,89 ppm olarak tespit edilmiştir. Eruh makro ve mikro element ortalamaları Cu 1,60, Fe 25,56, Mg 475,49, Mn 4,70, P 42,94, Zn 2,34, Ca 249,10, K 14216,81 mg/kg N %0,752, Protein %4,68 olarak Şirvan genotipinde ise Cu 1,16, Fe 8,58, Mg 505,77, Mn 13,77, P 46,75, Zn 1,34, Ca 125,02, K 10845,16, N %0,605, Protein %3,78 tespit edilmiştir. İstatistiki analizler sonucunda Eruh bölgesinden alınan Trabzon hurması meyvesin de tartarik asit miktarı ortalama 119,01 ppm, malik asit 3542,05 ppm, askorbik asit 22,07 ppm, asetik asit 4809,50 ppm, sitrik asit 1760,55 ppm olarak tespit edilmiştir. Şirvan bölgesinden alınan meyve örneklerinde ise tartarik asit 101,71 ppm, malik asit 3420,84 ppm, askorbik asit 24,47 ppm, asetik asit3357,56 ppm, sitrik asit ise 1310,68 ppm ortalama olarak tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted in 2018 considering the fact that the Trabzon persimmon (Diospyros kaki L.)genotype has grown in the villages and hamlets in Siirt province Eruh and Şirvan is rich in content and the studies on this subject were deemed insufficient. The physicochemical properties of the Trabzon persimmon were analyzed through different methods, and the amounts of antioxidants, nutrients, sugar content, flavonoid, carotenoid and phenolic compounds were determined. The Trabzon persimmon genotype examined in terms of physicochemical properties were studied on 6 replicates, and total phenolic mean of the samples in terms of gallic acid was found to be 16.20μg / μL ± 1,54 for Şirvan and 13.42μg / μL ± 0.71 for Eruh. Total carotenoid average was determined to be 3.17 μg / g for Eruh and 6.95 μg/g for Şirvan. The average results for the determination of antioxidant activity for Eruh were found to be 0.201, 0.191, 0.169 Eq/ml. At the same time, the average results determined for Şirvan were 0.192, 0.149, 0.144 Eq/ml. The total flavonoid average was calculated as 0.539 mg/ml for Eruh and 0.583 mg/ml for Şirvan. The result of the sugar analysis of Eruh genotype was202249.45 ppm of fructose, 108824.56 ppm of glucose, 11511.46 ppm of sucrose, 315.78 ppm of maltose, while the result of the Şirvan genotype was 212402.75 ppm of fructose, 145062.25 ppm of glucose, 11994.49 ppm of sucrose, 446.89 ppm of maltose. The macro and micro element averages for Eruh genotype were determined to be as Cu 1.60, Fe 25.56, Mg 475.49, Mn 4.70, P 42.94, Zn 2.34, Ca 249.10, K 14216.81 mg/kg, N %0.752, Protein %4.68, while in Şirvan genotype those values were found to be as Cu 1.16, Fe 8.58, Mg 505.77, Mn 13.77, P 46.75, Zn 1.34, Ca 125.02, K 10845.16 , N %0.605, Protein %3.78. As a result of statistical analysis, the average amount of the tartaric acid in the fruits of Trabzon persimmon obtained from Eruh region was 119.01 ppm, the malic acid was 3542.05 ppm, the ascorbic acid was 22.07 ppm, the acetic acid was 4809.50 ppm and the citric acid was 1760.55 ppm. In the samples taken from Şirvan region, on the other hand, tartaric acid was 101.71 ppm, the malic acid was 3420.84 ppm, the ascorbic acid was 24.47 ppm, the acetic acid was 3357.56 ppm and the citric acid was 1310.68 ppm.