Kazdağı milli parkı'nın (Balıkesir, Çanakkale) Cynipidae (Insecta: Hymenoptera) faunası
Cynipidae (Insecta: Hymenoptera) fauna of Kazdagi national park (Balikesir, Çanakkale)
- Tez No: 596435
- Danışmanlar: PROF. DR. YUSUF KATILMIŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Zooloji, Zoology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Balıkesir ilinin Edremit ilçesi sınırları içerisinde yer alan ve ülkemizdeki önemli korunan alanlardan biri olan Kazdağı Milli Parkı'nın Cynipidae faunasını belirlemek amacıyla Mart 2018-Mart 2019 tarihleri arasında arazi çalışmaları gerçekleştirilmiştir. Konukçu bitki türleri üzerinden cynipid arılara ait gal örnekleri toplanmış ve ergin arıların çıkışını sağlamak için toplanan galler laboratuvar ortamına transfer edilmiştir. Yapılan arazi ve laboratuvar çalışmalarının ardından Kazdağı Milli Parkı ve yakın çevresinde Cynipini tribusundan 10 cinse ait 51 tür, Diplolepidini tribusundan 1 cinse ait 1 tür ve Synergini tribusundan 2 cinse ait 2 tür olmak üzere 54 farklı cynipid türünün yayılış gösterdiği tespit edilmiştir. Andricus hystrix türünün Türkiye'den ilk lokalitede kayıtları bu çalışmada verilmiştir. Andricus cinsinden 22 tür, Aphelonyx cinsinden 2 tür, Biorhiza cinsinden 1 tür, Callirhytis cinsinden 1 tür, Chilaspis cinsinden 1 tür, Cynips cinsinden 3 tür, Dryocosmus cinsinden 1 tür, Neuroterus cinsinden 6 tür, Plagiotrochus cinsinden 1 tür, Diplolepis cinsinden 1 tür ve Synophrus cinsinden 1 tür Balıkesir ilinde ilk kez bulunmuştur. Benzer şekilde Andricus cinsinden 6 tür, Aphelonyx cinsinden 2 tür, Biorhiza cinsinden 1 tür, Callirhytis cinsinden 1 tür, Cynips cinsinden 1 tür, Dryocosmus cinsinden 1 tür, Neuroterus cinsinden 1 tür ve Synophrus cinsinden 1 tür Çanakkale ilinde ilk kez bulunmuştur. Ayrıca, tespit edilen türlerin tamamı araştırma bölgesinden ilk kez kaydedilmiştir. Ek olarak, araştırma bölgesinde tespit edilen gallere ait renkli fotoğraflar, türlerin toplandığı/gözlendiği lokaliteler ve konukçu bitkiler verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In order to determine the Cynipidae fauna of Kazdağı National Park, which is one of the most important protected areas in our country and located in Edremit district of Balıkesir province, field studies were conducted between March 2018 and March 2019. Gall samples of cynipid bees were collected on host plant species and collected galls were transferred to the laboratory to ensure emergence of adult bees. Following the field and laboratory studies, it was determined that 51 species belonging to 10 genera of tribe Cynipini, 1 species belonging to 1 genus of tribe Diplolepidini, 2 species belonging to 2 genus of tribe Synergini and totally 54 different cynip species spread in Kazdağı National Park and its around. First locality records of Andricus hystrix were given from Turkey in this study. 22 species of genus Andricus, 2 species of genus Aphelonyx, 1 species of genus Biorhiza, 1 species of genus Callirhytis, 1 species of genus Chilaspis, 3 species of genus Cynips, 1 species of genus Dryocosmus, 6 species of genus Neuroterus, 1 species of genus Plagiotrochus, 1 species of genus Diplolepis and 1 species of genus Synophrus were found for the first time in Balıkesir province. Similarly, 6 species of genus Andricus, 2 species of genus Aphelonyx, 1 species of genus Biorhiza, 1 species of genus Callirhytis, 1 species of genus Cynips, 1 species of genus Dryocosmus, 1 species of genus Neuroterus and 1 species of genus Synophrus were found for the first time in Çanakkale province. Also, all identified species were recorded for the first time from research area. In addition, color photographs of detected galls in research area, localities of collected/observed species and host plants were given.