Teknolojik değişim ve gelişimlerin baskı sanatına olan etkisi
The effect of technological changes and developments on print art
- Tez No: 596437
- Danışmanlar: PROF. DR. ABDİ YAŞAR SERİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Giresun Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Resim ve Baskı Sanatları Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
Tarihsel süreçte bilimsel ve teknolojik gelişmelerin, yaşamda kolaylık ve konfor sağlaması, değişik disiplinlerde yer bulmasına neden olmuştur. Öyle ki teknolojinin hızlı bir şekilde yaşamımızda yer aldığı çağda, teknolojinin iletişime yön vermesi, gelişmelerin hızına yetişilemeyen, sanatın ise teknolojilerle buluştuğu zamanı anlatmaktadır. Teknolojik Değişim ve Gelişimlerin Baskı Sanatına Olan Etkisinin ele alındığı bu çalışmanın ilk bölümünde grafik ve grafik tasarımı kapsamında, grafik kavramının tanımı, grafik tasarımı kavramı ile birlikte grafik tasarımın gelişimi ele alınmıştır. Grafik tasarımın gelişimi incelenirken, sanat ve el hareketi, yeni sanat hareketi, işlevsel akım, yeni sanat ve estetik anlayışı incelenmiştir. İkinci bölümde baskı teknikleri incelenirken yüksek baskı teknikleri, düz baskı teknikleri, çukur baskı teknikleri dijital baskı ile serigrafi baskı araştırılırken, VI bu baskı tekniklerinin geçmişi ve günümüzdeki kullanım alanları da göz önüne alınmıştır. Üçüncü bölümde bulgular ve yorum aşamasında teknolojik değişim ve gelişimlerin baskı sanatına olan etkisi, XX. yüzyıl başlarında grafik baskının durumu, İkinci Dünya Savaşı sonrasında baskı tekniklerinin gelişimi, küreselleşme ve melezleşme ile birlikte geleneksel baskı teknikleri ve modern baskı tekniklerinin örnekler verilerek karşılaştırılması yapılmıştır. Bunun yanında teknolojik devrim sonrasında kullanılan yeni dijital tekniklere yer verilirken, etkileşimli ortam uygulamaları, hareketli ortam uygulamaları ve kişisel anlatım tarzı olarak kullanılan tasarım tekniklerine yer verilmiştir. Dördüncü bölümde Grafik tasarım teknikleri hakkında bilgi verilmiştir. Gelişen ve günümüzde kullanılmakta olan grafik tasarım programları hakkında bilgi verilmiş ve örneklerle gösterilmiştir. Bu çerçevede grafik ve grafik tasarımı ele alınırken, grafik kavramı, grafik tasarımı, grafik tasarımının gelişimi ve grafik tasarımının kullanım alanları anlatılmıştır. Baskı teknikleri incelenirken, yüksek baskı teknikleri, düz baskı teknikleri, çukur baskı teknikleri ve dijital baskı teknikleri anlatılmıştır. Teknolojik değişim ve gelişimlerin baskı sanatına olan etkilerinde ise , XX. yüzyılın başlarında grafik baskı, ikinci dünya savaşı sonrasında gelişen baskı teknikleri, küreselleşme ve melezleşme, teknolojik devrim sonrasında kullanılan yeni dijital teknikler, geleneksel baskı teknikleri ve modern baskı tekniklerinin örnekler ışığında karşılaştırılması yapılmıştır. Anahtar Kelime: Baskı Resim, Sanat, Dijital.
Özet (Çeviri)
The scientific and technological developments in the historical process, providing convenience and comfort in life, has led to a place in different disciplines. In such an era when technology takes place in our lives quickly, the direction of technology in communication tells the time when the speed of developments cannot be reached and art meets technology. In the first part of this study, the definition of graphic concept and the development of graphic design to get it with the concept of graphic design are discussed. While examining the development of graphic design, art and hand movement, new art movement, functional movement, new art and an esthetic understanding are examined. In the second part, while the printing techniques are examined, high printing techniques, flat printing techniques, hollow printing techniques, digital printing and serigraphy printing are investigated, the past and current age of these printing techniques are also taken into consideration. In the third chapter, the effects of technological changes and developments on the art of printing, the state of graphic printing at the beginning of the XXth century, the development of printing techniques after the Second World War, globalization and hybridization along with traditional printing techniques and modern printing techniques are presented and compared. In addition to these, new digital techniques used after the technological revolution, interactive media applications, mobile media applications and design techniques used as personal narrative style are included. In the fourth section, Graphic Design techniques are explained. Also in this section, instructions connected with recently used Graphic Design techniques are revealed and supported with examples. The conclusions and recommendations are discussed, the bibliography and the curriculum vitae are given. VIII In this frame work, graphic and graphic design are discussed, graphic concept, graphic design, development of graphic design and usage areas of graphic design are explained. While examining printing techniques, high printing techniques, flat printing techniques, hollow printing techniques and digital printing techniques are explained. In the effects of technological changes and developments on the art of printing, graphic printing in the early XXth century, printing techniques developed after the Second World War, globalization and hybridization, new digital techniques used after the technological revolution, traditional printing techniques and modern printing techniques were compared in the light of examples. Keyword: Print Painting, Art, Digital.