Radikal nefrektomi yapılan hastalarda cerrahi apgar skorunun, postoperatif erken dönem ve 1. yılda yılda renal fonksiyonlar ile korelasyonu
Correlation of surgical apgar score with renal functions in the postoperative early and first year in patients with radical nephrectomy
  1. Tez No: 596450
  2. Yazar: HASAN NİMETİGİL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET SAKIP ERTURHAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Üroloji, Urology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Radikal nefrektomi (RN) operasyonlarından sonra renal fonksiyonlardaki etkilenme pek çok çalışmaya konu olmuştur. Küçük renal kitlelerde parsiyel nefrektomi (PN) ile karşılaştırmalı yayınlarda RN'nin uzun dönemde renal fonksiyonları olumsuz etkilediği ve PN'e göre kardiyovasküler sistem morbiditesini arttırdığı gösterilmiştir. Çalışmamızda RN uygulanan hastalarda intraoperatif surgical apgar skoru (SAS)' nun erken ve uzun dönemde renal fonksiyonlardaki etkilenmeyi ne oranda öngöreceği araştırılmıştır. Çalışmaya 2016 –2018 tarihleri arasında kliniğimizde böbrek tümörü tanısıyla RN uygulanan 111 hasta dahil edildi.Çalışma prospektif olarak dizayn edilmiş ve verileri toplanmış, retrospektif değerlendirilmeyi içermektedir. SAS verileri ile preoperatif, postoperatif 1. gün, 6. ay ve 12. ay GFR değerleri karşılaştırıldı. Hastalarda glomerüler filtrasyon hızının (GFR) hesaplanmasında Modification of Diet in Renal Disease (MDRD) yöntemi kullanıldı. Bulgular: SAS'a göre risk grupları arasında preoperatif ve postoperatif erken dönemde GFR değerleri arasında anlamlı fark yok iken, 6. ay ve 12. ayda yüksek riskli grupta orta risk ve düşük risk grubuna göre istatistiksel olarak anlamlı oranda daha yüksek GFR düşüşü saptandı.
Özet (Çeviri)
Risk of chronic kidney disease after radical nephrectomy (RN) has been a subject for many studies. With patients who have small renal tumor, comparative studies showed; RN negatively effects renal functions in long term more and increased cardiovascular system morbidity is shown compared to partial nephrectomy (PN). With this study we aimed to investigate the predictive value of surgical apgar score (SAS) on showing early and long term effects of RN on renal functions. This study includes 111 patients who underwent RN due to renal tumor in our clinic between 2016-2018.This study is based on prospective design and retrospective evaluation of the data. SAS data and preoperative, postoperative 1st day, 6th month and 12th month GFR values were compared. Modification of Diet in Renal Disease (MDRD) was used for the calculation of GFR.