Farklı kültürlerde etnosentrik tüketim davranışlarının karşılaştırılması (Ankara Hacı Bayram Veli – Kerkük) üniversite öğrencileri arasında bir karşılaştırma
Comparison of ethnocentric consumption behaviors in different cultures (Ankara Haci Bayram Veli - Kerkük) a comparison between university students
- Tez No: 596451
- Danışmanlar: PROF. DR. HAŞİM ÖZÜDOĞRU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Pazarlama Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
Yirminci yüzyılın ikinci yarısından itibaren etnosentrizmin tüketiciler üzerindeki etkileri yoğun bir şekilde araştırılmaya başlanmıştır. Bunun temel nedeni, artan iletişim olanakları ile birlikte bölgesel ve küresel pazarlarda rekabetin artması, artan ve değişen rekabet koşulları altında işletmelerin tüketici davranışlarını daha iyi analiz etme zorunluluğunun ortaya çıkmasıdır. Bu çalışmada farklı kültürlere sahip genç tüketicilerin etnosentrik tüketim davranışlarını belirlemek amaçlanmıştır. İkincil bir amaç olarak Makyavelist davranma düzeylerinin belirlenmesi, etnosentrik eğilimleri ile karşılaştırılması belirlenmiştir. Bu amaçla Türkiye ve Irak'ta öğrenim gören üniversite öğrencileri arasında anket çalışması yapılarak veriler toplanmıştır. Türkiye'de Hacı Bayram Üniversitesi'nden 194 ve Irak'da Kerkük Üniversitesi'nde okuyan 190 öğrenci olmak üzere toplam 384 öğrenci, rasgele örneklem belirleme yöntemiyle seçilmiş, yüz yüze görüşülerek anketler yapılmıştır. Toplanan veriler SPSS programıyla analiz edilmiştir. Yapılan analizler sonucunda Irak'taki öğrencilerin Türk öğrencilere göre yabancı kültürlere karşı kendilerini daha yakın hissettikleri, Iraklı öğrencilerin Türk öğrencilere göre daha fazla yurt dışı deneyimine sahip oldukları, her iki ülkedeki öğrenciler arasında etnik kökenlerine yönelik düşünceleri arasında anlamlı bir farklılığın olmadığı tespit edilmiştir. Etnosentrik eğilim düzeylerine göre her iki ülkedeki öğrencilerin genel olarak orta etnosentrik eğilim gösterdikleri, öğrencilerinetnosentrik eğilim düzeyleri arasında anlamlı bir farklılığın olmadığı belirlenmiştir. Ayrıca cinsiyetlerine göre erkek öğrenciler arasında etnosentrik eğilim düzeylerinin anlamlı bir farklılık gösterdiği, yaş gruplarında da 20-21 yaş grubunda anlamlı farklılığın olduğu bulgulanmıştır. Makyavelist davranış eğilimlerine yönelik iki ülke öğrencileri arasında anlamlı bir farklılık olmadığı sonucuna ulaşılmıştır. Her iki ülkenin öğrencilerinde orta düzeyde Makyavelist davranış eğiliminin çoğunlukta olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Starting from the middle of 20th century, the effects of ethnocentrism on consumers began to be studied intensely. The main reasons for this are the increased competition in local and global markets due to increased communication opportunities and arising of necessity for business organizations to better analyze consumer behaviors under increasing and changing competition conditions. The main purpose of this study is to determine the ethnocentric consumption behaviors of young consumers in different cultures. The secondary purpose of this study is to determine Machiavellian behavior levels and compare it to ethnocentric tendencies. Data are collected through surveys which are conducted to university students who are studying in Turkey and Iraq with this purpose in mind. A total of 384 students, 194 of which from Hacı Bayram University in Turkey and 190 from Kirkuk University in Iraq, are chosen via random sampling method and surveys are performed face to face. The collected data are analyzed on Statistical Package for Social Sciences (SPSS) software. In the light of analysis results, it is determined that; the students in Iraq feel more intimate with foreign cultures compared to Turkish students; that Iraqi students have more abroad experience compared to Turkish students; that there are no significant difference in their opinions towards their ethnic origin. It is designated that in terms of ethnocentric tendency level, students of both countries show medium ethnocentric tendency and there are no significant difference between students in their tendency levels. In addition, when compared by gender, it is discovered that ethnocentric tendency levels do show a significant difference among males, and when compared by age, it is discovered that there is a significant difference in the age group of 20 and 21 as well. It is concluded that there is no distinct difference between the students of two countries in terms of Machiavellian behavior tendencies. Furthermore, it is determined that the students of both countries mostly bear medium level Machiavellian behavior tendency.