The effects of cognitive behavioural approach and psychodrama practice based mediation training program on mediators' skills
Bilişsel-davranışçı yaklaşım ve psikodrama uygulaması temelli arabuluculuk eğitim programı'nın, arabulucuların becerileri üzerindeki etkileri
- Tez No: 596513
- Danışmanlar: PROF. DR. ABBAS TÜRNÜKLÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 183
Özet
Bu araştırmada, Bilişsel Davranışçı Yaklaşımın sunduğu perspektif ile hazırlanan Arabuluculuk Becerileri Eğitim Programı ve eş zamanlı yürütülen Psikodrama Etkinlikleri'nin; arabulucuların“empatik yaklaşım, sorun çözme becerisi, etkin dinleme ve iletişim becerileri”düzeylerinde olumlu bir değişiklik sağlamak üzere etkisinin bulunup bulunmadığı incelenmiştir. Araştırma 2019 yılında, İzmir ilinde bulunan 22 kişilik gönüllü bir grup arabulucu ile gerçekleştirilmiştir. Araştırmada“ön test - son test - kontrol gruplu deneysel desen”kullanılmıştır. 11 katılımcı deney grubuna, 11 katılımcı kontrol grubuna alınmıştır. Araştırma verileri, nicel ve nitel yöntemler kullanılarak elde edilmiştir. Araştırmanın bağımlı değişkeni, arabuluculuk faaliyeti içinde yer alan (mikro beceriler)“empatik yaklaşım, sorun çözme becerisi, etkin dinleme ve iletişim becerileri”dir. Deney ve kontrol grubundaki katılımcılara veri toplama aracı olarak,“Empatik Beceri Ölçeği”,“Kişiler Arası Problem Çözme Envanteri”,“Dinleme Becerisi Ölçeği”ve“İletişim Becerileri Ölçeği”uygulanmıştır. Ölçek katılımcılara ön test ve son test ölçümlerinde sunulmuştur. Araştırmanın nitel verileri eğitim çalışması tamamlandıktan bir hafta sonra, sadece deney grubu katılımcılarının her biri ile yüz yüze yapılan görüşmelerden elde edilmiştir. Araştırma bulgularına göre deney grubunun empati becerileri puanlarında artış olsa da bu artışın istatistiksel olarak anlamlı olmadığı, deney grubunun Probleme Olumsuz Yaklaşma puanlarında kontrol grubuna göre anlamlı bir düşüş gözlendiği, deney grubunun Yapıcı Problem Çözme puanlarının, kontrol grubuna göre istatistiksel olarak anlamlı şekilde arttığı, deney ve kontrol gruplarının her ikisinde de Kendine Güven-Güvensizlik puanlarının farklılaşmadığı, sorumluluk almama puanlarında uygulama öncesi gruplar arasında fark yokken uygulama sonrasında deney grubunun puanlarının istatistiksel olarak anlamlı şekilde azaldığı, yapılan uygulamanın arabulucuların Israrcı-Sebatkar Yaklaşım puanları üzerinde etkisinin bulunmadığı, etkin dinleme becerilerinde uygulama öncesi puanlarda gruplar arasında fark yokken, uygulama sonrasında deney grubunun puanlarının anlamlı şekilde arttığı ve uygulama sonrasında deney grubunun iletişim becerileri puanlarının kontrol grubuna nazaran istatistiksel olarak anlamlı derecede yükseldiği tespit edilmiştir. Araştırmanın nitel bulgularına göre, deney grubuna katılanların büyük çoğunluğu, Bilişsel Davranışsal Yaklaşım bakışı ile zenginleştirilmiş Arabuluculuk Becerileri Eğitim Programı ile eş zamanlı uygulanan Psikodrama Grup Çalışmaları'ndan memnun olduklarını, özellikle psikodrama etkinlerinin faydalı olduğunu, kendileri için yeni ve farklı konular işlenmesinden memnuniyet duyduklarını, bu uygulamanın arabuluculuk sertifika eğitimleri ile yenileme eğitimlerinde de verilmesi gerektiği inancında olduklarını ifade etmişlerdir. Bununla birlikte, uygulama sonrasında kendi otomatik düşüncelerini tespit etmeye ve duygularını daha iyi anlamaya özen gösterdiklerini de ifade emişlerdir. Bu sonuçlara göre, Bilişsel Davranışsal Yaklaşım bakışı ile zenginleştirilmiş Arabuluculuk Becerileri Eğitim Programı ile eş zamanlı uygulanan Psikodrama Grup Çalışmaları'nın arabuluculuk becerilerini kazandırmak üzere etkili olduğu ifade edilebilir.
Özet (Çeviri)
In this research, the effect of the mediation skills training programme with the perspective presented by Cognitive Behavioural Approach and the concurrent psychodrama exercises on the levels of empathic approach, problem-solving, active listening and communication skills of the mediators were be questioned. The research was conducted in 2019 with a volunteer group of 22 mediators in İzmir. In the research, an experimental design with pre- and post-test control group was used. 11 participants were assigned to the experimental group and 11 participants to the control group. Research data were obtained through quantitative and qualitative methods. The dependent variable of the research is empathic approach, problem-solving, active listening and communication skills (micro skills) which are included in mediation activity. Empathic Skills Scale, Interpersonal Problem Solving Inventory, Active Listening Skills Scale and Communication Skills Scale were applied to the participants in the experimental and control groups. The scales were presented to the participants in the pre- and post-test. Qualitative data of the study were obtained from face-to-face interviews with each of the experimental group participants only one week after the completion of the training. According to the findings of the research, although there was an increase in the empathic skills scores of the experimental group, this increase was not statistically significant. There was a significant decrease in the“Negative Approach to the Problems”scores of the experimental group compared to the control group. Constructive Problem Solving scores of the experimental group increased statistically compared to the control group. Self-Confidence and Lack of Self-Confidence scores did not differ in both experimental and control groups. While there was no difference in Lack of Responsibility scores between the groups before the application, the scores of the experimental group decreased significantly after the application. The application exercises did not have any effect on the Persistent-Perseverant Approach scores. Although there was no significant difference between the groups in terms of Active Listening Skills before the application exercises, the scores of experimental group increased significantly after the exercises. And the communication skills scores of the experimental group increased significantly after the application compared to the control group. According to the qualitative findings of the research, the majority of the participants in the experimental group were satisfied with the Psychodrama Group Exercises, which were implemented concurrently with the Mediation Skills Training Programme enriched with the Cognitive Behavioural Approach, that they were particularly pleased with the development of new and different subjects for themselves and that the application exercises should be provided in mediation certificate trainings and renewal trainings as well. They also stated that they have been identifying their own automatic thoughts and understanding their feelings better since the application. According to these results, it can be stated that Psychodrama Group Exercises carried out concurrently with the Mediation Skills Training Programme which is enriched with Cognitive Behavioural Approach are beneficial for mediation skills.