Yazılım tanımlı ağlarda servis kalitesi desteği için bağlantı gecikmesi hesaplanması
A link delay computation method for the quality of service support in software defined networks
- Tez No: 596526
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞENAN ECE SCHMİDT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Paket anahtarlamalı ağlar, yüksek verim elde etmeyi kolaylaştırmasına rağmen, belirli uygulama türlerinin gerektirdiği sıkı gecikme sınırları sağlayamaz. Bu nedenle, paket anahtarlamalı ağlar için gecikme ölçüm teknikleri, paket anahtarlamalı ağların avantajlarını kullanmak ve paketlerin gerçekçi gecikme tahminini yapabilmek için her zaman topluluğun dikkatini çekmiştir. Yazılım Tanımlı Ağlar (SDN), ağın yönetim işlevselliğini mantıksal olarak tekil bir denetleyicide toplayan paket anahtarlamalı ağ paradigmasıdır. SDN'in tüm ağ katmanlarından gelen kontrol bilgilerini kullanarak eski katmanlı mimari sorunlarını ortadan kaldırdığı düşünülmektedir. Bununla birlikte, SDN topolojisinde, kontrol düzlemi ve veri düzlemi ayrılır ve bu da ağ yönetimi için kontrol paketlerini veri yolu kanalından farklı bir kanaldan kontrol eder. Dahası, SDN denetleyicisi, topolojideki en verimli rotayı hesaplamak için eski link-durum hesaplama yaklaşımlarına benzer bir karar ölçütüne sahip olmalıdır. Bunların tümü, SDN'teki bağlantı gecikmesi hesaplamasının, düzgün çalışmasını sağlamak için eski ağdan farklı yeni bakış açıları gerektirdiğini göstermektedir. Bu tezde, SDN topolojileri için bir bağlantı gecikmesi hesaplama yöntemi öneriyoruz. Bu amaçla, standart OpenFlow mesajlarını kullanan ve çalışma sırasındaki anahtar sırası gecikmesini hesaplayan bir çerçeve inşa ediyoruz. Bu mimaride, SDN anahtarlarındaki her bir sırayı G / G / 1 olarak modelliyoruz ve OpenFlow sayaçlarıyla giriş trafiğini ölçüyoruz. Daha sonra, paketler arası geliş zamanlarının ortalama ve varyansını elde etmek için sayaç istatistiklerini kullanıyoruz. Ortalama sıra durumunu bulduktan sonra, Little denklemini kullanarak sıraya girme gecikmesine geçiş yapabiliyoruz. Yöntemimizi sıra başına tek akış, sıra başına çoklu akış ve SDN anahtarlama noktasının en hızlı sırasını belirlemek için gecikme bilgilerimizi kullanan bir test uygulaması olan üç durumda gösteriyoruz. Ayrıca, önerilen yöntemin doğruluğunu ve uygulama sınırlamalarını tartışıyoruz.
Özet (Çeviri)
Packet switched networks cannot provide tight delay bounds that are required by certain types of applications despite facilitating high throughput. Therefore, delay measurement techniques for packet-switched networks have always grabbed the attention of the community to both utilize advantages of packet-switched networks and provide a realistic end to end delay prediction of packets. Software Defined Networking (SDN) is a new paradigm of packet-switched networking which gathers management functionality of network in a logically single controller. SDN is thought to eliminate problems of legacy layered architecture by utilizing the control information coming from all network layers. However, in SDN topology, control plane and data plane are separated which implies control packets for network management flow in a different channel than datapath channel. Moreover, the SDN controller has to have a decision metric similar to legacy link-state computation approaches in order to calculate the most efficient route in the topology. All of these indicate that link delay computation in SDN needs new perspectives different than the legacy network to achieve its proper operation. In this thesis, we propose a link delay computation method for SDN topologies. For this purpose, we construct a framework which uses standard OpenFlow messages and computes the switch queuing delay in run-time. In this framework, we model each queue in SDN switches as a G/G/1 queue and measure the ingress traffic with OpenFlow meters. Then, we utilize meter statistics to obtain mean and variance of interarrival times between packets. After finding the average state of the queues we eventually infer the respective queuing delay from Little's equation. We demonstrate our method in three cases which are single flow per queue, multiple flows per queue and a test application which uses our delay information to determine the fastest queue of an SDN switch port. Also, we discuss the accuracy and the application limitations of the proposed method.