Meşihat arşivi belgelerine göre Hüdavendigâr Vilâyeti Kütahya sancağı uleması (1850-1923)
  1. Tez No: 596525
  2. Yazar: RUMEYSA ŞENSOY
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YAVUZ YILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 205
Özet
Bu çalışma, Türkiye'nin Ege, Marmara ve İç Anadolu Bölgeleri'nin tam ortasında bulunan Kütahya ilimizin 1850-1923 tarihleri arasında yetiştirdiği âlimlerin kimlik bilgilerini bugüne ulaştırmak amacı taşımaktadır. Çalışmanın konusunu, 1850-1923 tarihleri arasında Kütahya ilinde müderrislik yapmış veya ilmiye sınıfının başka alanlarında yer almış âlimler, onların sicil ve hayatları ve Osmanlı Devleti'nin bu âlimler vesilesiyle bilim dünyasına katkıları oluşturmaktadır. Üç ana bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde Meşihat Arşivinin tarihi, kapsamı ve özellikleri aktarılmaktadır. İkinci bölümde çalışma alanı olan Kütahya'nın Osmanlı zamanındaki fiziki ve beşeri yapısı ile bugünkü konumu ve önemi hakkında bilgi verilmektedir. Üçüncü bölümde 1850-1923 tarihleri arasında Kütahya'da meslek icra etmiş olan 22 tane âlimin tercüme-i hal varakaları Latinize edilip özetlenmiştir. Bu çalışmada kullanılmış olan en ana materyallerini İstanbul Müftülüğü bünyesinde yer alan Meşihat Arşiv belgelerinin bir kısmı oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this work is to remove the scholars were born between 1850-1923 in Kütahya city which is located in the middle of Turkey's Aegean, Marmara and Central Anatolia regions from the history. The subject of this work is the scholars who were actively teaching or in other fields of the ilmiye class, their records and lifes and their contributions of the science world of Ottoman Empire by these scholars. The work consists of three parts. In the first chapter, the history, scope and characteristics of the Meşihat Archive are transferred. In the second chapter, the physical and human structure of Kütahya, which is the study area, and its present position and importance are given. In the third chapter, the Tercüme-i Hal pages of 22 scholars were born in 1850-1923 in Kütahya were latinized and summarized. The main materials used in this study are the part of the Meşihat Archives documents within the Istanbul Mufti Office.