1990'larda Türkiye sinemasında sınır kimlikler
The border identities in the cinema of Turkey during 1990s
  1. Tez No: 596598
  2. Yazar: EDA YETİM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NİLÜFER TİMİSİ NALÇAOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Radyo-Televizyon, Sahne ve Görüntü Sanatları, Sosyoloji, Radio and Television, Performing and Visual Arts, Sociology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Çalışmaları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 394
Özet
Bu tez çalışması Türkiye'nin sinema tarihinde hem bir çöküş dönemi, hem de bir dönüm noktası olarak anılan 1990'ların barındırdığı biraradalıkları akışkanlıkları ve dinamiklikleri bağlamında anlamaya çalışacaktır. Türkiye'nin 1990'lardaki toplumsal, kültürel, siyasal, ekonomik, teknolojik dönüşümü sonucunda önceki dönemlerde benimsenmiş olan hatlardan sapılması ile yeni ve farklı görme ve algılama biçimlerinin sinemanın imkânları dahilinde nasıl mümkün hale geldiği queer kuramın yerelleştirilmesi ve sinemayla ilişkisinin kavranması aracılığıyla incelenecektir. Örneklem olarak Türkiye'nin bulunduğu coğrafyadaki kültürlere bir şekilde temas etmiş ve çoğunlukla göçmen olarak büyük kentlerin karanlık arka sokaklarında ikamet etmekte olan bireylerin gündelik yaşam deneyimlerini ve pratiklerini, yine onların çeşitli ve çoğul zamansallıkları ve mekânsallıkları dahilinde ele alan 1990'lardan seçilmiş üç filmin görsel metin çözümlemesi için kesişimsel feminist metodoloji izlenerek eleştirel söylem analizi yöntemi kullanılacaktır. Tez, bu doğrultuda, düşünce üretebilme ve bu düşünceleri seyircisinin zamanına, mekânına, algı dünyasına sızdırabilme becerisi olan sinema aracılığıyla halihazırda mevcut olan çeşitliliklerin ve çoğullukların erişime açılmasına fırsat sunarak normativitenin teke indirgeyici, baskılayıcı, ötekileştirici kategorilerine karşı bir direniş ve mücadele alanı sağlanıp sağlanamayacağını irdeleyecektir.
Özet (Çeviri)
This dissertation will try to understand 1990s being remembered as both a precipitous drop and a turning point in the history of the cinema in Turkey with assemblages, multiplications, diverse combinations it contains by considering its fluidity and dinamism. It will analyze how the new and different ways of seeing and perceiving make themselves possible within the scope of the potentialities of transcultural cinema, considering the deviation from the lines that used to be taken on in the previous periods as a result of the social, cultural, political, economic and technological transformations in 1990s, Turkey, by territorializing queer theory and comprehending its relations with cinema. The three films from 1990s which discuss the daily life experiences and practices of individuals who live in the dark back streets of metropolises generally as immigrants or somehow touch the cultural geography of Turkey within the compass of their own diverse and multiple temporalities and spatialities are the selected samples of the research. In the light of intersectional feminist methodology, visual text analysis and critical discourse analysis methods will be used in order to be able to comprehend the present potentialities shown by the images in these films. In this direction, the dissertation will investigate if there can ever be provided a space for an opposition or a resistance against the normative unactualization of the multiplications and the diverse combinations in order to allow access to the present potentialities with the help of cinema that can think and can infiltrate into its audiences' temporalities, spatialities, and perceived worlds.