Realist paradigmanın sistem teorileri çerçevesinde büyük güç siyasetinin barış inşası: 1807'den 1818'e Avrupa ahengi örneği
Peace building of great power politics in the system theories of realist paradigm: The instance of concert of europe from 1807 to 1818
  1. Tez No: 596603
  2. Yazar: GÖKHAN ALPTEKİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BURAK SAMİH GÜLBOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harp Akademileri Komutanlığı
  10. Enstitü: Stratejik Araştırmalar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Strateji ve Stratejik Araştırmalar Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 156
Özet
Uzun Yüzyıl olarak da adlandırılan 19. yüzyılın başlangıcı sayılan 1789 Fransız İhtilali'nin hem Avrupa hem de Dünya tarihi açısından çok önemli sonuçları olmuştur. 1648 Vestfalya Antlaşmaları ile başladığı değerlendirilen ulus devlet sisteminin milliyetçilik ile birleştiği dönemde Avrupa, Devrim Savaşları ve Napolyon Savaşları'na sahne olmuştur. Bu dönemde İhtilal Fransası içinde meydana gelen karışıklıklar sonucunda yapılan bir müdahale ile İmparator olan Napolyon Bonapart milliyetçilik, liberalizm ve devrimcilik gibi ideolojileri etkili bir şekilde kullanmış ve Fransa'nın gücünü devlet içinde ve dışında oldukça artırmıştır. Napolyon'un sistemin işleyişinde yarattığı değişiklikler diğer Avrupa devletleri tarafından tehdit olarak değerlendirilmiştir. Ancak bu devletler güvenlik ikilemlerinden dolayı uzun süre Napolyon'a karşı ortak çıkarlar ile hareket edememişlerdir. Kollektif güvenliğin birlikte hareket etmek ile mümkün olabildiğini benimsedikten sonra ortak tehdit bertaraf edilebilmiştir. 1815 Viyana Kongresi ile Avrupa'da kurulan Avrupa Ahengi ile barış inşa edilmiş ve Konferanslar Sistemi sürdürülmeye çalışılmıştır. Realist paradigmanın sistem teorileri genel olarak temel aktörü ulus devlet olarak kabul etmiş ve devletlerin amacının çıkarlarını en üst düzeye çıkarmak olduğu ifade edilmiştir. Avrupa'da büyük güç siyasetinin barış inşasında atılmış olan diplomatik ve askeri adımlar, koalisyon devletlerinin çıkarlarının ortak hale getirilmesindeki başarı ile mümkün olduğu ifade edilebilir. Bu başarının sistemin kurulmasında ve sürdürülmesinde öncü olan ve yeni statükoyu kuran bir büyük gücün varlığı ile açıklanabileceği değerlendirilmiştir. Bu çalışma, Napolyon'un Avrupa'yı büyük oranda kontrol etmeye başladığı 1807 Tilsit Antlaşması ile Fransa'nın tekrar beş büyük güçten biri olarak kabul edildiği 1818 Aix-La Chapelle Kongresi arasındaki gelişmeleri güç geçişi teorisi ile açıklayarak ve hem uluslararası hem de bölgesel sistemlerin yapısının güç dengesi teorisinde ifade edildiği şekilde anarşik değil güç geçişi teorisinde açıklandığı üzere hiyerarşik olabileceğini ortaya koymayı amaçlamaktadır. Çalışmada Avrupa Ahengi ve büyük güçlerin barış inşası çabaları, güç geçişi teorisinden yola çıkılarak Napolyon Savaşları ve 1815 Viyana Kongresi sonrası gözlemlenen güç değişimleri çerçevesinde incelenmiştir
Özet (Çeviri)
The 1789 French Revolution can be regarded as the begining of the 19th century and this century is also known as the Long Century. 19th century had very important consequences in European history. Europe had been the scene of Revolutionary and Napoleonic Wars at a time when the nationalism combined with the nation state system which began with the The Treaty of Westphalia , signed in 1648. During this period, Napoleon Bonaparte became the Emperor with an intervention after confusions in the Revolutionary France. He used nationalism, liberalism and revolutionary ideology effectively and increased the power of the France compared to other states. The changes that were created in the system by Napoleon were evaluated as serious threat by other European states. However, these states had been unable to act together against Napoleon with common interests for a long time because of the security dilemma. The common threat could be eliminated just after the thought of acting together with a collective security comprehension. Concert of Europe were built with the Congress of Vienna peace and Congress System was tried to be continued. Diplomatic and military steps were taken in the peace-building policies of the great powers in Europe. This can be said to have been possible by the success in making public of the interests of the coalition powers. This success can be explained by the presence of one single great power that pioneers in the establishment and sustainment of the system by establishing a new status quo. This study aims to explain the term between 1807 Treaty of Tilsit – beginning of Napoleon's control in Europe largely- and 1818 Congress of Aix-La Chapelle – recognition of France as one of the five great powers again - by power transition theory. The other aim is to present that both regional and international systems could be herarchical rather than anarchical unlike the balance of power theory. In this study the framework of power shift is analyzed during the Napoleonic Wars and after the Congress of Vienna to explain the Concert of Europe and peace building of the great powers on the basis of power transition theory.