Orta Karadeniz Bölgesinde sağlıklı kişilerdeki lipid, lipoprotein ve apolipoprotein düzeyleri
  1. Tez No: 59666
  2. Yazar: CENGİZ TALU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BAHATTİN ADAM
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
72 ÖZET Çağımızda önemli bir sağlık sorunu olan koroner arter hastalığının risk faktörleri arasında yer alan ve genetik, çevresel, diyetsel ve diğer bir çok faktöre bağlı olarak, dünya üzerinde ülkeden ülkeye ve hatta ülke içinde bölgeden bölgeye değişiklik gösteren lipidler, lipoproteinler ve apolipoproteinlerin Orta Karadeniz bölgesinin sağlıklı kişilerindeki düzeylerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Bu amaçla Orta Karadeniz bölgesindeki Samsun, Amasya, Ordu ve Sinop illerinden Ondokuzmayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesine başvuran sağlıklı veya lipid metabolizmasını etkilemeyecek hastalığı olan 948 kişi (482 kadın, 466 erkek) çalışmaya alınmıştır. Elde edilen serum numunelerinden kolesterol, trigliserid ve HDL-kolesterol düzeyleri spektrofotometrik; apolipoprotein A-l, apolipoprotein B, apolipoprotein E ve lipoprotein(a) düzeyleri ise nefalometrik olarak ölçülmüştür. LDL- kolesterol düzeyleri Friedewald formülü ile hesaplanmıştır. Çalışmamızda lipid parametrelerinin düzeyleri: Erkekler için total kolesterol 163 ± 39 mg/dl (aritmetik ortalama ± SD), trigliserid 107 mg/dl (27-393) [geometrik ortalama (range)], HDL-kolesterol 34.1 ± 8.7 mg/dl, LDL-kolesterol 104 ± 33 mg/dl, apolipoprotein A-l 126 ± 22 mg/dl, apolipoprotein B 1 12 ± 32 mg/dl, apolipoprotein E 3.72 ±1.17 mg/dl ve lipoprotein(a) 25.7 mg/dl (3.0-275.1) olarak saptanmıştır. Kadınlar için total kolesterol 175 ± 39 mg/dl, trigliserid 93 mg/dl (25-399), HDL- kolesterol 42.0 ± 10.3 mg/dl, LDL-kolesterol 111+34 mg/dl, apolipoprotein A-l 145 ± 25 mg/dl, apolipoprotein B 111 ±31 mg/dl, apolipoprotein E 3.99 ±1.15 mg/dl ve lipoprotein(a) 21.9 mg/dl (3.0-216.4) olarak saptanmıştır. Çalışmamızda total kolesterol, HDL-kolesterol, LDL-kolesterol, apolipoprotein A-l ve apolipoprotein E düzeyleri kadınlarda ; trigliserid ve lipoprotein(a) düzeyleri erkeklerde istatistiksel olarak önemli ölçüde yüksek saptanmıştır (sırasıyla; p0.05).
Özet (Çeviri)
74 SUMMARY Lipids, lipoproteins and apolipoproteins are among risk factors for the most serious health problem of the age - coronary artery disease. They vary from country to country, from area to area within a country, depending on genetic, environmental, dietery and many other factors. Our aim was to determine the levels of lipids, lipoproteins and apolipoproteins in healthy people in the middle area of the Black Sea. To carry out this, 948 men (482 women, 466 men) referred to Ondokuzmayis University Medical Faculty hospital from the middle area of the Black Sea - Samsun, Amasya, Ordu and Sinop were included in the study. The study population consisted of healthy people or their disease was not affecting the metabolism of lipids. Cholesterol, triglyceride and HDL-cholesterol levels in the obtained serum samples were measured by spectrophotometrically, apolipoprotein A-l, apolipoprotein B, apolipoprotein E and lipoprotein(a) levels by nephelometrically. LDL-cholesterol levels were estimated using the formula of Friedewald. The levels of lipid parameters in our study were determined as follows: total cholesterol for men was 163 ± 39 mg/dl (mean arithmetic ± SD), triglyceride 107 mg/dl (27-393) [mean geometric (range)], HDL-cholesterol 34.1 ± 8.7 mg/dl, LDL- cholesterol 104 ± 33 mg/dl, apolipoprotein A-l 126 ± 22 mg/dl, apolipoprotein B 112 ± 32 mg/dl, apolipoprotein E 3.72 ±1.17 mg/dl and lipoprotein(a) 25.7 (3.0-275.1); total cholesterol for women was 175 ± 39 mg/dl, triglyceride 93 mg/dl (25-399), HDL- cholesterol 42.0 ± 10.3 mg/dl, LDL-cholesterol 111 ± 34 mg/dl, apolipoprotein A-l 145 ± 25 mg/dl, apolipoprotein B 11 1 ±31 mg/dl, apolipoprotein E 3.99 ±1.15 mg/dl and lipoprotein(a) 21.9 (3.0-216.4). In the study, it was defined that total cholesterol, HDL-cholesterol, LDL-cholesterol, apolipoprotein A-l and apolipoprotein E levels were statistically very high in women than in men and triglyceride and lipoprotein(a) levels were statistically very high in men than in women (p0.05).