Kolorektal kanserli hastalarda lipid peroksidasyonu ve antioksidan sistemler
Lipid peroxidation and antioxidant systems in colorectal cancer patients
- Tez No: 59688
- Danışmanlar: PROF.DR. TÜLAY AKÇAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
6.0ZET Çağımızın başta gelen sağlık sorunlarından biri olan kanser, ülkemizde de giderek önemli bir yer tutmaktadır. Türkiye'de 1970'li yıllarda tüm ölüm nedenleri arasında 4.sırada yer alan kanser, günümüzde kalp hastalıkları ile birlikte ilk sıralarda yer almaktadır. Kanser oluşumunda, genetik ve çevresel olmak üzere çeşitli faktörler rol oynayabildiği halde, kesin nedenler henüz tam olarak açıklık kazanmamıştır. Bununla birlikte, serbest radikallerin ve buna bağlı oksidatif stresin kanser oluşum ve gelişiminde önemli bir rol oynadığı ileri sürülmektedir. Bu çalışmımızda kolorektal kanserli hastaların kanlarında, Vit E, Vit C. lipid peroksit ve glutatyon düzeyleri ile, glutatyon peroksidaz (GSHPx) Glutatyon S-transferaz (GST), glutatyon Redüktaz (GR) aktivitelerini inceledik. İncelemelerimiz sonucunda; Kolorektal kanserli hastaların, kontrol grubuna göre lipid peroksit, GR, GST aktivitelerinin artmış olduğu gözlenirken, GSHPx, GSH, Vit E ve Vit C düzeylerinin azalmış olduğu gözlendi. Bulgularımızın bunda sonraki çalışmalara ışık tutacağını ümit ediyoruz. 46
Özet (Çeviri)
7.SUMMARY A major health problem of our age, cancer is also growing in to a menace in our country. Whereas it ranked 4th among all causes of death in Turkey in 1970s, is is now first in rank, together with cardiac disseases. Although several factors, including genetic and enviromental, are known to play a role in its development, the exact causes cannot be described yet. It is. however, claimed that free radicals and oxidative stress in relation with them, play an important role in its development. In this study, we studied Vit E, Vit C, lipid peroxidase (MDA) and glutation levels, and glutation peroxidase (GSH-Px), Glutathione-S-Transferase (GST) and glutation Reductase (GR) activities in the blood samples of patients with colorectal cancer. Our investigation revealed that colorectal cancer patients have elevated lipid peroxide (MDA), GR and GST activities and lowered GSHPx, Vit E. Vit C and GSH levels. We hope that the findings in our study will contribute to further studies in the future. 47