Sıçanlarda karaciğer enzimleri üzerine civa klorürün etkileri
The effects of mercuric chloride on liver enzymes in rats
  1. Tez No: 59687
  2. Yazar: AYDIN ÇEVİK
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. KORKUT SÜLEYMAN TEKELİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bu çalışmada sıçanlarda canlı ağırlık ve yem tüketimi değerleri, se rum AST, ALT ve ALP düzeyleri ve histopatolojik bulguların ışığı altında civa klorürün etkileri incelenmiştir. Bu amaçla DETAE'de üretilen 250- 350 g. arasında canlı ağırlığa sahip 45 adet Wistar albino soyu genç eriş kin erkek sıçanlar kullanıldı. Sıçanlar biri kontrol diğerleri deneme grup ları olmak üzere 3 gruba ve sonra da kendi içinde her biri 5 adet sıçan içe ren 3 altgruba ayrıldı ve standart kafeslere yerleştirildiler. Sıçanlar 7 günlük deneme süresi boyunca standart pellet yemle“ad libidum”beslendi ler. Çalışmanın 2., 3., 5. ve 6. günlerinde, deneme gruplarındaki sıçanlara, sırasıyla, kg vücut ağırlığına 0.5 mg. ve 1 mg. dozlarında civa klorür i.p. yolla enjekte edildi. Kontrol grubundaki sıçanlara ise eşdeğer dozda NaCl çözeltisi verildi. Çalışma süresi boyunca her gün tartılan ve yem tüketim leri hesaplanan sıçanlardan 1., 4. ve 7. günlerde kuyruk veni kesilerek kan örnekleri toplandı ve serum AST, ALT ve ALP düzeyleri saptandı. Çalış manın son gününde elde edilen doku örnekleri histolojik açıdan incelendi. Canlı ağırlık ve yem tüketimi düzeylerinin kontrol grubunda hafifçe artmasına karşın deneme gruplarında anlamlı bir şekilde azaldığı gözlendi. Kontrol grubunda 246.30 g. olan ilk gün canlı ağırlık düzeyi, 7. günde 256.50 g. 1. deneme grubunda 240.00 g. olan ilk gün düzeyi, 7. günde 232.53 g. 2. deneme grubunda 239.67 g. olan ilk gün canlı ağırlık düzeyi, 7. günde 211.13 g. olarak tespit edildi. Kontrol grubunda 17.00 g. olan ilk gün yem tüketimi düzeyi, 7. günde 22.00 g. 1. deneme grubunda 18.67 g. olan ilk gün düzeyi, 7. günde 14,33 g. 2. deneme grubunda 14.33 g. olan ilk gün yem tüketimi düzeyi 7. günde 6.33 g. olarak saptandı.Tüm gruplar gözönüne alındığında canlı ağırlık düzeyi bakımından 2. deneme grubunda l.ve 7.
Özet (Çeviri)
In this study the effects of mercuric chloride were investigated in rats in the light of their body weights and consumption of food, the levels of serum AST, ALT and ALP and histopathological findings. For this purpose, we used 45 male Wistar albino young adult rats weighing 250- 350 g. The study rats were obtained from DETAE. The rats were first divided into 3 groups, one control group and two experimental groups. Then, these groups were divided into subgroups, each of which consisted of 5 rats. All the rats were housed in standard cages. They were fed ad libidum for 7 days of experiment, with standard pellet food. On the 2nd, 3rd, 5th and 6th days of the study, two experimental groups were injected intraperitoneal^ with mercuric chloride 0,5 mg./kg. body weight and 1 mg./kg. body weight, respectively. Control group received the equal volume of saline alone. Their body weights and food consumption were recorded every day. Blood samples were collected by cutting tail veins on the 1st, 4th and 7th days and serum AST, ALT and ALP levels were determined. Tissue samples which were obtained on the last day of the experiment were histological examined. Significant decreases were noted in weight and consumption in the experimental groups versus slight increases in the control group. Body weights of control rats on day I and day 7 were 246.30 g. and 256.50 g., respectively. Weights were measured as 240.00 g. and 211.13 g. İn the first and second experiment groups on day 1 and day 7, respectively. In the control group daily food consumption increased form 17.00 g. to 22.00 g., whereas it decreased from 1867 g. to 14.33 g., and from 14.33 g. To 6.33 g. In the first and second experiment groups on day 1 and day 7, respectively.