Investigation of the impact of aggregate segregation on rutting resistance of asphalt concrete
Agrega segregasyonunun asfalt betonu tekerlek izi direncine etkisinin incelenmesi
  1. Tez No: 596924
  2. Yazar: AYHAN ÖNER YÜCEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MURAT GÜLER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 238
Özet
Bu çalışmada, agrega segregasyonunun asfalt betonu tekerlek izi direncine etkisi laboratuvarda sıkıştırılan numuneler kullanılarak incelenmiştir. Segregasyon seviyesinin, asfalt beton numunelerin iki boyutlu kesit görüntüleri kullanılarak belirlenmesini sağlamak için bir yöntem önerilmiştir. Agrega dağılım karakteristikleri ve kesit görüntüleri segregasyon indeksinin değerlendirilmesi için bir yeniden dağıtma algoritması geliştirilmiştir. Saha koşullarını simüle edebilmek için iki farklı grupta numuneler üretilmiştir: (i) aynı sıkıştırma enerjisi uygulayarak ve (ii) %4 hava boşluğuna karşılık gelen yoğunlukta. Superpave yoğurmalı pres kullanılarak her bir grup için ön koşulsuz ve iki seviyede segregasyona uğramış numuneler üretilmiştir. Daha sonra, numunelerin tekerlek izi direncini ölçmek için tekrarlı sünme deneyi yapılmıştır. Test numunelerinin orta noktasından alınan düşey kesitlerden, masaüstü tarayıcı kullanılarak dijital görüntüler elde edilmiştir. Numunelerin segregasyon seviyesini hesaplamak için, üretilen görüntüler işlenmiş ve agrega dağılımını belirlemek amacıyla analiz edilmiştir. Hazırlanan numuneler, segregasyon test sonuçlarına göre homojen, orta seviye segrege ve yüksek seviye segrege olarak sınıflandırılmıştır. Numunelerin tekerlek izi performansını karakterize eden çok sayıda parametre hesaplanmış ve sonuçlar, numunelerin segregasyon seviyesi ile muhtemel ilişkileri için istatistiksel olarak analiz edilmiştir. İstatistiksel analiz sonuçları, akma yükleme sayısı ve %5 kalıcı deformasyona karşılık gelen yükleme sayısının hesaplanan segregasyon seviyeleri ile yüksek derecede ilişkili olduğunu göstermektedir. Çalışmanın sonuçları, agrega segregasyonunun asfalt betonu tekerlek izi direncini önemli derecede etkilediğini ve önerilen görüntü tabanlı metodun numunelerin segregasyon seviyelerini başarılı bir şekilde belirleyebildiğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, effect of aggregate segregation on rutting resistance of asphalt concrete is investigated using laboratory compacted specimens. A procedure to determine inhomogeneity level is proposed using 2-dimensional cross section images of asphalt concrete specimens. A redistribution algorithm is developed to assess the aggregate distribution characteristics and inhomogeneity index of the cross sectional images. In order to simulate field conditions, specimens are produced in two different groups: (i) with the same compaction effort and (ii) at the same density corresponding to 4% air void. Unbiased and segregated specimens at two levels are produced for each group using the Superpave gyratory compactor. Repeated creep test is conducted to measure rutting resistance of specimens. Digital images are then produced using a flatbed scanner from the vertical cut sections taken at midpoint of the test specimens. Generated images are processed and analyzed for the analysis of aggregate distribution to compute the specimens' inhomogeneity levels. The prepared specimens are classified according to their inhomogeneity test results as homogenous, medium level segregated and high level segregated. A number of parameters characterizing the rutting performance of specimens are calculated and the results are statistically analyzed for possible relationships with the inhomogeneity level of the test specimens. Results of statistical analyses show that flow number and loading cycles at 5% permanent deformation are highly correlated with the computed inhomogeneity levels. The outcomes of the study indicate that aggregate segregation significantly affects the rutting resistance of asphalt concrete specimens and the proposed image based method can successfully determine the inhomogeneity level of specimens.