Avrupa Birliği enerji güvenliği politikası: Rusya Federasyonu'nun önemi
European Union energy security policy and The Russian Federation
- Tez No: 596950
- Danışmanlar: DOÇ. DR. PINAR BAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Uluslararası İlişkiler, Energy, International Relations
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Enerji, makroekonomik dengeler üzerindeki etkisinin büyüklüğü açısından küresel çapta devletlerin karar mekanizmalarında yer alan en önemli stratejik kaynaklardan biridir. Bu çalışmada, Avrupa Birliği (AB) ve Rusya Federasyonu (RF) öznesinde, enerji güvenliği, karşılıklı bağımlılık ve yenilenebilir enerji konularında yirmi birinci yüzyılın ilk yarısı için durumu tartışılmaya ve AB'nin 2050 hedefleri başta olmak üzere olası sonuçlara ilişkin bir bakış ortaya koymaya çalışılmıştır. Avrupa'da ortak enerji politikası olgusunun, AB'nin oluşumunun başlangıcı niteliğindeki kurucu anlaşmalar olan Avrupa Kömür ve Çelik Topluluğu'nu kuran 1951 ve Avrupa Atom Enerjisi Topluluğu Euratom'u kuran 1957 tarihli antlaşmalardan itibaren varlığından bahsedilebilir. Uzun süredir gündemde olmasına rağmen, arzu edilen boyutta enerji birliğinin oluştuğu gözlemlenememektedir. Enerji güvenliğinin üç temel ayağı; enerji arzının güvenliği, rekabetçi piyasa koşullarının sağlanması ve sürdürülebilirliktir. AB, enerji kaynaklarında dışa bağımlı olduğundan, enerji arzının güvenliği, hammadde tedarikçisi ülkelerle olan ilişkilerle direk bağlantılıdır. Rekabetçi piyasa koşullarının sağlanabilmesi enerji verimliliği, fiyatlandırma ve en önemlisi güvenlik gibi enerji politikasına dair konularla ilintilidir. Küresel ısınma ve çevreci doktrinlerin enerji politikasına eklenmesiyle sürdürülebilirlik olgusundan söz edilebilecektir. AB'nin enerji politikası ve güvenlik boyutu, Birliği enerji konusunda etkileyen Birlik dışındaki en önemli aktör olması nedeniyle, en büyük enerji kaynağı tedarikçisi RF dahil edilerek incelenecektir.
Özet (Çeviri)
Energy is one of the most strategic resources on a global scale in terms of its effects on macroeconomic balances and decision making processes not only for companies but also for states. In this study, energy security, interdependence and renewable energy policies of the European Union and the Russian Federation especially in the first half of the twenty-first century have been discussed and in the medium to long term and an overview of possible outcomes have been presented. The common energy policy phenomenon in Europe can be traced back to the treaties in 1951 and 1957 establishing the European Coal and Steel Community, and the European Atomic Energy Community, which may be qualified as the beginning of the formation of the EU. Although it has been on the agenda for so long, we still cannot argue that an effective energy union exists. Three main pillars of energy security are security of energy supply, ensuring competitive market conditions and sustainability. As the EU is an externally dependent community with respect to energy sources, the security of energy supply is directly linked to relations with raw material supplyingr countries, in this case the Russian Federation which is the number one energy supplier for EU. Because of this importance, the EU's energy policy and the aspects of security will be examined, taking the RF into consideration, which is the most important actor outside the European Union affecting its energy policies.