Oyuncu sözleşmesi
Acting agreement
- Tez No: 596998
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CANSU KAYA KIZILIRMAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 145
Özet
Bir sinema eserinin meydana getirilmesinden kamuya aktarılmasına dek birçok kişiyle çok sayıda sözleşme kurulması gerekir. Sinema eserini icra eden oyuncu ve ortaya koyduğu sermayesi ile sinema eserinin sahiplerini, icracı sanatçılarını ve diğer ekibi bir araya getiren ve bu sayede sinema eserinin meydana gelmesini sağlayan yapımcı arasında kurulan oyuncu sözleşmesi de bu sözleşmelerden biridir. Çalışmamızda, kanuni bir düzenleme bulmayan oyuncu sözleşmesinin, uygulamadaki görüntüsü nazarında, genel hatlarıyla ortaya konulması amaçlanmaktadır. Bu kapsamda birinci bölümde öncelikle taraflar arasındaki hukuki ilişki incelenmiştir. İkinci bölümde oyuncu ve yapımcının borçları incelendikten sonra nihayetinde son bölümde, sözleşmenin sona erme sebepleri üzerinde durulmuştur.
Özet (Çeviri)
It takes execution of a lot of agreements among several parties from the creation of a cinematographic work till it is presented to the public. Acting Agreement executed between the actor/actress who performs the cinematographic work and the producer who unites the owners of the cinematographic work, actors/actresses and the remaining crew contributing the creation of cinematographic work with their capital is one of these agreements. We aim to present the practice of acting agreement, which is not regulated by laws, in general terms. In this context, in the first chapter the legal relationship between parties is discussed. In second chapter the liabilities of actor/actress and producer are examined and finally in the last chapter the reasons of termination of the agreement is discussed.