İnternet bağlantısı olmadan sms/mms yoluyla içerik aktarımı
Content transfer by sms/mms without internet connection
- Tez No: 597000
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÇELEBİ ULUYOL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Bilişim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Günümüzde internet, farklı alanlarda sunduğu çeşitli hizmetler ile insanların yaşamlarını kolaylaştırmaktadır. Çok sayıda görevin kolayca ve rahatlıkla tamamlanmasına yardımcı olan çok yönlü bir tesistir. İnternet masaüstü bilgisayarlar, dizüstü bilgisayarlar, tabletler, akıllı telefonlar gibi birçok cihazda kullanılmaktadır. Kullanıcılara istedikleri zaman istedikleri yerden aradıkları bilgiye hızlı ve rahat bir şekilde ulaşmaya olanak veren mobil cihazlar, internet kullanıcılarının bilgisayar yerine mobil cihazları tercih etmelerine neden olmuştur. Teknolojideki gelişim her ne kadar kullanıcılara hızlı ve güvenilir bir mobil internet erişimi sağlasa da internet erişiminin olmadığı veya kısıtlı olduğu durumlarda offline(internet bağlantısı olmadan) bilgi erişiminin gerekliliğini ortaya çıkarmıştır. Bu çalışmada herhangi bir sebepten dolayı internet erişiminin olmadığı durumlarda, mobil internet kullanıcıları için geliştirilen mobil uygulama aracılığıyla SMS/MMS kullanarak içerik erişimi sağlanmıştır. Uygulamada kullanıcının erişmek istediği internet sitesinin adresi sunucu uygulamasına SMS gönderilerek sitenin içeriğinin sunucu tarafından SMS veya MMS olarak gönderilerek sitenin görüntülenmesi sağlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Today, İnternet facilitates the lives of people through various services offered in different areas. It is a versatile facility that helps complete many tasks easily.It is used in many devices such as desktop computers, laptop computers,tablets, smart phones. Mobile devices that allow users to quickly and comfortably access whatever information they want from everywhere has led İnternet users to prefer mobile devices instead of computers.even though the development in technology provides a fast and reliable mobile İnternet access to the user,in cases where there is no or limited İnternet access reveal the necessity of information without İnternet connection (offline). In this study, when there is no İnternet access due to any reason, content access is provided by SMS through mobile application developed for mobile Internet users. In the app, information that user wants to access are listed related to first 5 search results suggested by Google. From this list, the content of the site has been displayed by sending a new SMS request to the server according to the result chosen by the user.