Stomalı bireylerde destek grup girişiminin stomaya uyum, yaşam kalitesi ve komplikasyon şiddeti üzerine etkisinin incelenmesi
Examination of the effects of a support group intervention on stoma adaptation, quality of life and complication severity in individuals with stoma
- Tez No: 597085
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FATMA VURAL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 175
Özet
Amaç: Pittman Ostomi Komplikasyon Şiddet İndeksi (OCSI)'nin, stomalı bireylerde, Türkçe geçerlilik ve güvenilirliğini belirlemek ve destek grup girişiminin, stomalı bireylerde stomaya uyum, yaşam kalitesi ve komplikasyon şiddetine etkisini incelemek amaçlanmıştır. Yöntem: Araştırma metodolojik ve yarı deneysel tipte araştırma tasarımlarından oluşmaktadır. Metadolojik araştırmada, 2-6 aydır stoması olan bireylerden (n:90) veriler toplanmıştır. Yarı deneysel aşamada, kontrol (n:34) ve deney grubu (n:31) olmak üzere stomalı bireylerden veriler, destek grup girişimi öncesi (başlangıç), destek grup girişimi sonrası (üçüncü ay) ve üç ay sonrası (altıncı ay) olarak toplanmıştır. Metadolojik aşamada verilerin analizinde; ölçek içerik geçerliliği gözlemciler arası güvenirlik istatistikleri, yarı-deneysel aşamada verilerin analizinde, t testi, tekrarlı ölçümlerde çok yönlü varyans analizi, Bonferroni analizi kullanılmıştır. Bulgular: Metodolojik aşamada, OCSI için, içerik geçerliliği 0.95'tir. Gözlemciler arası güvenirlik değerini gösteren Kohen Kappa kat sayısı tüm maddeler için 0.70-1.00 arasında bulunmuştur. Pearson korelasyon kat sayısı 0.982 (p=0.000) ve sınıf içi korelasyon kat sayısı 0.986 (p=0.000)'dir. Yarı deneysel aşamada, deney ve kontrol grubunun başlangıç verilerinde, stomaya uyum, yaşam kalitesi ve OCSITR puan ortalamaları açısından gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark olmadığı saptanırken (p>0.05), destek grup girişimi sonrası (3.Ay) stomaya uyum, yaşam kalitesi puan ortalamaları açısından ve 6.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study was to determine the Turkish validity and reliability of the Pittman Ostomy Complication Severity Index (OCSI) and evaluate the effects support group intervention on stoma adaptation, quality of life and complication severity in individuals with stoma. Method: Research was composed of methodological and quasi-experimental study parts. At methodological phase, data were collected from individuals who had stoma 2-6 months (n:90). At quasi-experimental phase, data were collected from individuals with stoma as control group (n:34) and experimental group (n:31) before the support group intervention (baseline), after the support group intervention (third month) and three months (sixth month). Data were analyzed by scale content validity index, interrater reliability statistics at methodological phase. Data were analyzed by t test, multivariate analysis of variance for repeated measures, Bonferroni analysis at quasi-experimental phase. Results: At methodological phase, the content validity index for the OCSI was found as 0.95. Cohen Kappa coefficient showing the acceptable interrater realiability changed between 0.70-1.00 for all items. Pearson correlation coefficient was found 0.982 (p=0.000) and the intraclass correlation coefficient was found 0.986 (p=0.000).