Doku kültürü ile çoğaltılan enginar /Cynara scolymus L.) fidelerinin dış ortama adaptasyon yetenekleri üzerine besin ortamındaki sakkaroz mannitol ve farklı düzeylerdeki agar ile kültür kabı atmosferindeki oransal nemi azaltıcı uygulamaların etkileri
- Tez No: 23152
- Danışmanlar: PROF. DR. KAZIM ABAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1992
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu araştırma, in vitro 'da çoğaltılan enginar (Cynara scolymus L.) fideleri üzerine kültür şartlarının olumsuz etkilerini yok etmek ve fideleri dış koşullara alıştırmak amacıyla C.U. Fen Bilimleri Enstitüsüne bağlı olarak Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Bölümü Doku Kültürü Laboratuvarı'nda yürütülmüştür. Araştırmada, bölgemiz açısından erkenciliğiyle önemli olan Sakız çeşidi enginar kullanılmıştır. In vitro çoğaltımının son aşaması olan köklendirme ortamında 5 farklı agar konsantrasyonunun (0-4-8-12-16 g/l); karbonhidratların 3 uygulamasının (%3 sakkaroz, - %3 Mannitol - sakkarrozsuz, manitolsüz tanık) ve tüp içerisindeki atmosferin oransal nemini azaltıcı uygulamaların (Silikajel maddesi ile desikatör etkisi lanolin maddesi ile ortam yüzeyinin kaplanması köklendirmenin son 5 gününde tüp kapaklarının çıkarılıp yerine filtre kağıdı takılması - normal köklendirme koşulları) yaprak gelişimi üzerine etkileri araştırılmıştır. Araştırma bulgularına göre; agar konsantrasyonunun artırılması ve tüp içerisindeki atmosferin oransal neminin azaltılmasıyla bitki basına düsen normal yaprak sayısı, yaprak alanı, kuru madde içeriği ve stoma hareketliliği artmıştır. En iyi sonuçlar 12 g/l agar içeren ve köklendirmenin son 5 gününde tüp kapaklarının çıkarılıp yerine filtre kağıdının takıldığı uygulamadan elde edilmiştir. Sakkaroz yerine mannitol kullanılmasının ise in vitro alıştırma devresine bir katkısı olmamıştır.
Özet (Çeviri)
This research has been carried out for eleminating the negative effects on culture conditions on acclimatization of the globe artichoke (Cynara scolymus L.) seedlings grown in. vitro at the tissue culture lab. of Horticultural Department of Agricultural Faculty. In this research, early artichoke variety Sakız has been used as plant material. In the rooting media that is the last stage of micropropagation, the effects of different agar concentrations (o-4-8-12-16 g/1), 3 different experiments of carbonydrate ("o3 sucrose ~%3 manni Lol-exept sucrose and mannitol) and some experiments for reducing relative humidity in culture tubes (main rooting media-desicator effect with silicagel-to cover surface on the media with lanolin-put on filter paper top of the tube, instead of tube cap before 5 days ago transfer to greenhouse) on the leave development have been researched. According to research results, normal number of leave per plant, area of leave, total solid matter and stomal activity have increased by the increasing of agar concentration and reducing relative humidity in culture tubes. The best results were obtained from the experiment which were included 12 g/i agar and put on filter paper top of the tube, instead of tube cap before 5 days ago transfer to greenhouse. It wasn't any effect on In vitro acclimatization using mannitol instead of sucrose.