Dedikodu olgusuna psiko-sosyolojik bir yaklaşım: Van merkez TOKİ örneği
A sociological approach to the phenomenon of gossip: Case of Van central mass housing
- Tez No: 597169
- Danışmanlar: PROF. DR. HAYRİ ERTEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Psikoloji, Sosyoloji, Religion, Psychology, Sociology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Din Sosyolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
En az iki kişinin, en az bir kişiyi sanal bir masaya yatırıp, üzerinde, sosyolojik, ekonomik, psikolojik, biyolojik, tıbbi, sanatsal, siyasi, etik ve hatta antropolojik neşterler kullanarak yaptığı analizsel otopsiye dedikodu diyoruz. Toplumsal alanda ortaya çıkış biçimi ve etkileri bakımından dedikodunun incelenmesi sosyolojinin birçok alt bilim dalını ilgilendirdiği gibi din sosyolojisini de ilgilendirmektedir. Günümüzde din sosyoloji alanında dedikodu üzerine yapılan çalışmalar olmakla birlikte bu araştırmaların istenilen düzeyde yapılmadığı da bir gerçektir. Dedikodu, önemli bir sosyal iletişim türü olarak hem geleneksel hem de gelişmiş toplumlarda görülmekte ve sosyal yaşamda gündelik hayatın bir parçası olmasına rağmen toplum tarafından kabul edilmeyen ve ayıplanan konuşmalar olarak kategorize edilmekte, bu kavramın toplumda çelişik bir durumu ortaya çıkarttığı gözlemlenebilmektedir. Bu çalışmada söz konusu çelişik durumun altında yatan olguların katılımcılar tarafından nasıl algılandığı, kendilerince fayda, zarar ve amaçlarının ne olduğu, dedikodunun önlenebilmesinin mümkün olup olmadığı, dedikodunun inandırıcılığı, bu konuda dinin caydırıcılığı ile dedikodunun bireysel ve toplumsal ilişkiler üzerine etkisi hakkında duygu ve düşüncelerinin öğrenilmesi amaçlanmaktadır. Bu amaçla 1 Mart 2019- 30 Mayıs 2019 tarihleri arasında 18-62 yaş aralığında 50 katılımcı ile 11 sorudan oluşan derinlemesine mülakat ve literatür taraması yapılarak“Dedikodu Olgusuna Bir Yaklaşım: Van Merkez Toki Örneği”başlığı altında, Van örneği üzerinden kuramsal ve uygulamalı olarak ele alınıp incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The analytical autopsy performed by at least two people by putting at least one person on a virtual table using sociological, economic, psychological, biological, medical, artistic, polotical, ethical and even anthropological scalpels is known as gossip. The study of gossip in terms of its emergence and effects in the social sphere concerns many sub-disciplines of sociology as well as sociology of religion. Today, although there are studies on gossip in the field of sociology of religion, it is a fact that these researches are not conducted at the desired level. Gossip is seen as an important type of social communication in both traditional and developed societies, and although it is a part of daily social life, it is categorized as a speech that is not accepted and condemned by the society and it can be observed that this concept creates a contradictory situation in society. İn this study, it is aimed to learn how the participants perceive the underlying contradictory situation, what are their benefits, harms and objectives whether it is possible to prevent gossip, the credibility of gossip, in this respect deterrence of religion and the effects of gossip on individiual and social relations. For this purpose, between March 1, 2019 May 30, 2019 an in-depth interview was conducted among 50 participants between the ages of 18-62 as well as review of related literatures under the topic,“ An approach to the phenomenon of gossip: Case of Van central mass housing”Examined theoretically and practiacally.