Örgütün çatışma çözme kültürü ve örgütsel dedikodunun çalışan iyi oluşu ve üretim karşıtı iş davranışına etkisi: Örgütsel sinizmin aracılık rolü
The effect of organization's conflict culture and organizational gossip on employee well-being and counterproductive work behavior: The mediating role of organizational cynicism
- Tez No: 747409
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HABİBE TUĞBA EROL KORKMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, İşletme, Psychology, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Örgütsel sinizm hem çalışanlar hem de kurumlar açısından birçok olumsuz sonuçlar doğurabilmektedir. Dolayısıyla örgütsel sinizme neden olabilecek değişkenler ve sonucunda ortaya çıkabilecek bazı olumsuz durumların anlaşılması son derece önemlidir. Bu doğrultuda yürütülen çalışmada örgütün çatışma çözme kültürü ve örgütsel dedikodunun çalışan iyi oluşu ve üretim karşıtı iş davranışlarına etkisinde örgütsel sinizmin aracılık rolünü sınamak amaçlanmıştır. Çalışmaya 262 kişi katılmış ve 225 kişinin verileri değerlendirilmiştir. Veri toplama aracı olarak demografik bilgi formu, Çatışma Kültürü Ölçeği, Örgütsel Dedikodu Ölçeği, Pozitif ve Negatif Duygu Ölçeği, Yaşam Doyumu Ölçeği, Üretim Karşıtı İş Davranışları Ölçeği ve Örgütsel Sinizm Ölçeği kullanılmıştır. Veriler yapısal eşitlik modellemesi ile sınanmıştır. Çalışma sonucunda çatışma kültürlerinden sadece kaçıngan çatışma kültürünün çalışan iyi oluşu ve üretim karşıtı iş davranışlarına etkisinde örgütsel sinizmin tam aracılık etkisi olduğu gözlenmiştir. Buna ek olarak örgütsel dedikodunun da üretim karşıtı iş davranışlarına ve çalışan iyi oluşuna etkisinde örgütsel sinizmin tam aracılık etkisi olduğu bulunmuştur. Son olarak çalışma sonuçları, sınırlılıklar ve öneriler ise literatür çerçevesinde tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Organizational cynicism can have many negative consequences for both employees and institutions. Therefore, it is extremely important to understand the variables that may cause organizational cynicism and some negative situations that may arise as a result. In this study, it was aimed to test the mediating role of organizational cynicism in the effect of the organization's conflict cultures and organizational gossip on employee well-being and counterproductive work behaviors. 262 people participated in the study and the data of 225 people were evaluated. Demographic information form, Conflict Culture Scale, Organizational Gossip Scale, Positive and Negative Affect Scale, Life Satisfaction Scale, Counterproductive Work Behaviors Scale and Organizational Cynicism Scale were used as data collection tools. The data were tested with structural equation modeling. As a result of the study, it was observed that organizational cynicism had a full mediation effect on the effect of avoidant conflict culture on employee well-being and counterproductive work behaviors. In addition, organizational cynicism has been found to have a full mediating effect on the effect of organizational gossip on counterproductive work behaviors and employee well-being. Finally, the results of the study, limitations and recommendations are discussed within the framework of the literature.