XXI. yüzyılda Türkiye-Azerbaycan ilişkileri
Turkey-Azerbaycan relations in XXI. century
  1. Tez No: 597181
  2. Yazar: MUSTAFA KAFKAS
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ABBAS KARAAĞAÇLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Giresun Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 141
Özet
Yapılan bu çalışmada ''XXI. Yüzyılda Türkiye – Azerbaycan İlişkileri'' konusu incelendi. Tez konusunun daha iyi anlaşılması için, İki devlet arasındaki ilişkilerinin tarihsel sürecine kısaca değinildi. Haydar Aliyev'in de ifade ettiği gibi ''Bir Millet, İki Devlet'' olan Türkiye – Azerbaycan, ikili ilişkilerde bazen küçük sorunlar yaşamış olsa da, genel olarak kardeşlik düzeyinde ilişkiler mevcut oldu. Tarihte her zaman karşılıklı yardımlar çerçevesinde ilerleyen iki devlet arasındaki ilişkiler, SSCB döneminde zayıflasa da, 1991 yılında Azerbaycan'ın bağımsız olmasıyla yeniden güçlü ilişkiler kurulmaya başlandı. Soğuk Savaş sonrası dönemde kültür, askeri, siyasi ve ekonomik ilişkilerde daha çekimser tavırlar sergilendi. Ancak, 2000 sonrası dönemde ikili ilişkiler, daha rasyonel ve pragmatik olarak gelişti ve stratejik ortaklık düzeyine vardı. Yapılan çalışma dört bölüm şeklinde ele alındı. Birinci bölümde, Azerbaycan ve Türkiye arasındaki siyasi ilişkiler incelendi. İkinci bölümde, Azerbaycan ve Türkiye arasındaki ekonomik ilişkiler ele alındı. Üçüncü bölümde, Azerbaycan ve Türkiye arasındaki askeri ilişkiler incelendi. Dördüncü bölümde, Azerbaycan ve Türkiye arasındaki kültürel ilişkiler ele alındı.
Özet (Çeviri)
In this study ''Turkey – Azerbaijan Relations in XXI. Century'' was investigated. In order to better understand the subject of the thesis, the historical process of the relations between the two states is briefly mentioned. As Heydar Aliyev has stated, that ''One Nation Two States'' Turkey – Azerbaijan bilateral relations, though sometimes small problems experienced overall level of relations of brotherhood has been available. Although the relations between the two states, which have always been advancing in the context of mutual aid, have weakened during the USSR period, strong relations have started to be established again with the independence of Azerbaijan in 1991. In the Post-Cold War era, cultural, military, political and economic issues were more abstained in relations, but in the Post-2000 period, bilateral relations developed more rationally and pragmatically and reached a level of strategic partnership. The study is divided into four parts. In the first chapter, examined political relations between Azerbaijan and Turkey. In the second chapter, it has been viewed economic relations between Azerbaijan and Turkey. In the third chapter, examined military relations between Azerbaijan and Turkey. In the fourth chapter, it has been viewed cultural relations between Azerbaijan and Turkey.