Sarıkum Tabiatı Koruma Alanı Florası
The flora of the Sarıkum Natural Conservation Area
- Tez No: 597180
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KERİM GÜNEY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
Bu araştırma Sinop ili sınırları içerisinde kalan Sarıkum Tabiatı Koruma Alanının Florasını kapsamaktadır. Çalışma alanında 2013 yılı içerisinde vejetasyon periyodları dahilinde bitki örnekleri toplanmış ve bu bitkilerin değerlendirlmesi sonucunda 74 familyaya ait 255 adet cins ve 408 adet takson tespit edilmiştir. Bu türlerin 7 adedi endemiktir. Angiospermelere ait 305 adet takson Gymnospermelere ait 1 adet takson ve Kriptogamlara ait 2 adet takson tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This research covers the flora of the Sarıkum Nature Conservation Area within the borders of Sinop. In the study area, plant samples were collected during the vegetation periods in 2013, and 255 species and 408 taxa belonging to 74 families were determined as a result of the evaluation of these plants. Seven of them are endemic. 305 taxa belonging to Angiosperms, 1 taxa belonging to Gymnosperms and 2 taxa belonging to Cryptogams were determined.