Türk siyasi hayatına etkileri bağlamında 1927 Komünist Tevkifatı
In 1927 Arrests of Communists in the terms of impact on Turkish political life
  1. Tez No: 597188
  2. Yazar: MEHMET YILDIRIM
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ABDÜLKERİM ASILSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Tarih, Political Science, History
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırklareli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
1927 Komünist Tevkifatı, Türkiye sol hareketleri için önemli bir kırılma noktasını işaret etmektedir. Bu tarihte yapılan tutuklamalar neticesinde ülkemizdeki sol hareketin önemli isimleri komünist partiyi bırakıp yeni cumhuriyetin bürokrasi kadrosuna geçmişlerdir. Bu geçişin birçok farklı nedeni söz konusu olmuştur. Bu nedenler CHP'nin Altı Ok'u ekseninde Kemalistlerin ve komünistlerin birbirilerine benzer ve birbirlerinden farklı yönleri ele alınarak ortaya konulmaya çalışılmıştır. Bunun yanı sıra bu geçişte dönemin yönetim anlayışı ve parti içi tartışmaların olduğu tespit edilmiş ve tezimizde bu tespitlere yer verilmiştir. Tez, Komünizmin Osmanlı'ya girişinden başlatılmış, 1927'e kadar olan sürede sol hareketlere yer verilerek parça bütün ilişkisi sağlanmaya çalışılmıştır. Komünizmin Osmanlı ve sonrasında Türkiye'de var olan temsilcileri için ne anlama geldiği ortaya konularak gerek Osmanlı gerekse Türkiye'de 1927 yılına kadar çeşitli düşünsel, toplumsal ve siyasal nedenlerden dolayı komünizmin yeteri kadar büyüyüp güçlenemediği tespit edilmiştir. 1927 yılında ise tutuklamalar ile Türkiye'de sol hareketin bir yol ayrımına girdiği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Arrest of communists in 1927 is a significant breaking point for Turkish Left movements. As a result of the arrests happened at the time, the important names of the left movement in our country left the communist party and transferred to the bureaucracy of the new republic. There have been many different reasons for this transfer. These reasons have been tried to put forward by considering similar and different aspects of Kemalists and Communists on the base of CHP's Six Arrows. In addition, it was determined that there was a management approach of the period and discussions within the party during this transfer and we included these findings in our thesis. The thesis was initiated with the entrance of Communism to the Ottoman Empire and left movements were included in the period until 1927 and the whole relation was tried to be provided. It was determined that communism couldn't grow up enough because of intellectual, social and political reasons until 1927 for both Turkey and Ottoman, by showing what it means to the representatives of communism in Ottoman and later in Turkey. In 1927 with the arrests, it has come to conclusion that the left movements in Turkey has separated their ways.