Study of utilizing multiple inertial measurement units for strapdown inertial navigation sytems without global positioning system aid
Küresel konumlama sistemi yardımının olmadığı bölgelerde ataletsel seyrüsefer sistemlerinde çoklu atalet ölçüm birimi kullanma çalışması
- Tez No: 597214
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ENVER ÇAVUŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Küçük boyutları ve hafiflikleri nedeniyle mikro elektromekanik sistem teknolojisi ile üretilen atalet ölçüm birimleri, ataletsel seyrüsefer sistemlerinde popüler hale gelmiştir. Her ne kadar mikro elektromekanik sistem teknolojisi ile üretilen atalet ölçüm birimlerinden alınan veriler küresel konumlandırma sistemi verileriyle birlikte kullanıldıklarında tutarlı sonuçlar elde edilse de küresel konumlandırma sistemi verilerinin bulunmadığı bölgelerde elde edilen sonuçlar hatalı olmaktadır. Bu makale, çoklu atalet ölçüm birimi kullanan bir ataletsel seyrüsefer sisteminin küresel konumlandırma sistemi verilerinin olmadığı bir ortamda hata profilini incelemektedir. Tek bir atalet ölçüm birimi kullanan farklı ataletsel seyrüsefer sistemlerinin performansları ile üç adet atalet ölçüm birimi kullanan bir ataletsel seyrüsefer sisteminin performansı bir simülasyon ortamı yardımı ile karşılaştırılmıştır. Simülasyon sonuçları, küresel konumlandırma sistemi verilerinin olmadığı bir ortamda çoklu atalet ölçüm birimlerinin kullanılmasının, sırasıyla enlem, boylam ve yükseklik hata rakamlarında % 82, % 85 ve % 83 düşüşlere neden olarak ataletsel seyrüsefer sistemin performansının artmasını sağladığını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Due to their small sizes and light weights micro electromechanical systems inertial measurement units have become popular in inertial navigation systems. Although, when the data taken from micro electromechanical systems inertial measurement units are fused with the global positioning system data it is most likely to obtain a precise result, in regions where global positioning system data is not available results may be misleading. This article studies the error profile of an inertial navigation system in an environment where there is a lack of global positioning system data utilizing multiple inertial measurement units. Using a simulation framework, tracking performance of an inertial navigation system employing single inertial measurement unit is compared with a triple inertial measurement unit inertial navigation system. The simulation results reveal that utilizing extra inertial measurement units in an environment where there is a lack of global positioning system data improves the error profile where up to 82%, 85%, and 83% reductions in latitude, longitude and altitude error figures respectively.