Yaya öncelikli yol ağına sahip bir üniversite kampüsünde hız kontrolüyle trafiğin sakinleştirilmesi
Traffic calming by speed control at a university campus with pedestrian priority road networks
- Tez No: 597215
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA SİNAN YARDIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ulaşım, İnşaat Mühendisliği, Transportation, Civil Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ulaştırma Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 183
Özet
Ulaştırma ve trafik sorunlarının belirginleştiği kentsel alanlardan biri de üniversite kampüsleridir. Üniversite kampüsleri genellikle yaya akımlarının ön plana çıktığı özgün yaşam alanlarına sahiptir, çoğu zaman araç trafiğinin yarattığı yoğunluğun istenmediği sessiz alanlardır. Yıldız Teknik Üniversitesi Davutpaşa kampüsünde, araç sürücülerinin yaya akımlarının güvenliği için bir tehdit oluşturabilecek şekilde genelde yüksek hızlarda seyrettiğine yönelik bir kanı oluştuğu gözlemlenmiştir. Son birkaç yıldır kampüs içerisinde meydana gelen kazalardaki artış da bunu destekler niteliktedir. YTÜ Davutpaşa Kampüsü“yaya öncelikli yol ağına”sahiptir. Davutpaşa kampüsünde, yönetim tarafından belirlenen hız sınırları bina girişlerinin bulunduğu yollarda 20 km/sa, diğer yollarda 30 km/sa'dir. Bununla birlikte, sürücüler genellikle ya mevcut hız sınırlarını bilmemektedirler veya yollardaki hız sınırı işaretlerine uymamaktadırlar. Kampüs içerisinde yer alan mevcut trafik işaretlerinin düzensiz ve az sayıda olması da önemli bir faktördür. Bu çalışmanın amacı Davutpaşa kampüsü karayolu ağında seyir halinde olan taşıtların hızlarını gözlem ve ölçüm yöntemleri ile belirleyerek yüksek olduğunu göstermektir (Hipotez-1). Çalışmada fonksiyonel yazılımı sayesinde trafik sayımında kolaylık sağlayan RTMS sensörleri kullanılmıştır. Kampüs alanındaki sensörlerin konumunun belirlenmesinden, enerji temini, işletimi, kalibrasyon ayarları ve veri iletimi gibi bir çok konuda destek alınmıştır. RTMS sensörleri ile 26 Nisan-2 Mayıs 2018 tarihleri arasında 7/24 saat boyunca 3'er dakikalık periyotlarla gerçekleştirilen ölçümler neticesinde ve devamında yapılan hesaplamalarla hızların 30 km/sa'den daha yüksek olduğu belirlenmiş ve Hipotez-1 doğrulanmıştır. İkincisi, kampüs içerisinde kısıtlı bütçeli ve kısa sürede uygulanabilirliği bulunan bazı trafik sakinleştirici tedbirler ile yüksek hızların düşürülebilmesi amaçlanmıştır (Hipotez-2). Bunun için Yıldız Teknik Üniversitesi Davutpaşa kampüsünde, tüm kampüs kullanıcılarına (akademik/idari personel, öğrenci, teknopark çalışanları) yönelik ilk etapta bilgilendirme odaklı bir çalışma yapılmıştır. Bu kapsamda belirli günlerde bilgilendirme mailleri gönderilmiş, ziyaretçiler de dahil olmak üzere tüm kampüs genelinde broşürler dağıtılmıştır. Bu bilgilendirme çalışmalarının hemen ardından kampüs giriş ve çıkışlarında fark edilebilirliği arttıracak şekilde yatay ve düşey trafik işaretleri yenilenmiş, yerleri değiştirilmiş, gerekli görülen noktalara yenileri ilave edilmiştir. Tüm bu çalışmalarla birlikte hız ölçümlerine devam edilmiştir. Bilgilendirme öncesi ve sonrası ölçülen değerler karşılaştırıldığında; genel olarak yüksek seyreden araç hızlarında özellikle 08.00-18.00 saatleri arasında düşüşler olduğu, az sayıda artışlar meydana geldiği anlaşılmıştır. Böylelikle Hipotez- 2 doğrulanmıştır. Bilgilendirme çalışmalarından sonraki süreç içerisinde, hızların bilgilendirme faaliyetlerinden uzaklaşıldıkça eski haline dönebileceği düşüncesi oluşmuş ve hız ölçümlerine devam edilmiştir. Sonuçlar, hızların tekrar yükselme eğilimine girdiğini; bilgilendirme takip ve denetim çalışmalarının kampüs yollarında sürekli yapılması gerektiğini göstermiştir (Hipotez-3). Bulgular, kampüste sakinleştirici yeni bazı önlemlere ihtiyaç olduğu, bunlara ilave olarak tüm kampüs yol ağında, trafik yönetimi çalışmalarının artırılması gerektiğini desteklemektedir. Bu çalışmayla, YTÜ Davutpaşa Kampüsü'nde“Sürdürülebilir Akıllı Kampüs Ulaştırma Altyapısı”kurulumu için bir neden olduğu ve uygulanabilirliğinin yüksek bir potansiyeli bulunduğu gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
One of the urban areas where transportation and traffic problems become more prominent is university campuses. University campuses often have unique living spaces where pedestrian flows come to the fore, so they are quiet places that intense vehicle traffic is undesirable. It is observed that high-speed car traffic is common on Davutpaşa Campus of Yıldız Technical University, which could pose a threat to the pedestrian flow safety. The increase in the number of accidents within the campus over the last few years also supports this observation. YTU Davutpaşa Campus has a“pedestrian priority road network”. The administration of Davutpaşa Campus set the speed limits as 20 km/h for the roads on building entrances and 30 km/h for the other roads. However, generally drivers either do not know the current speed limits or do not obey the speed limit signs on the roads. It is also an important factor that the existing traffic signs on the campus are irregular and few. This thesis aims to show that the high-speed of the vehicles traveling on the road network of Davutpaşa Campus by using observing and measuring methods (Hypothesis-1). In this study, RTMS sensors - thanks to its functional software, sensors provide ease in traffic counting, were used. This study also has been supported in many areas such as the location of the sensors in the campus, energy supply, operation, calibration settings and data transmission. As a result of the measurements carried out with RTMS sensors between 26 April-2 May 2018 for 7/24 hours in 3-minute intervals and with subsequent calculations, speeds were determined to be higher than 30 km / h and Hypothesis-1 was confirmed. Secondly, it is aimed to reduce high speeds with some traffic calming measures that are applicable on the campus (Hypothesis-2). For this purpose, an information-oriented study was conducted for all campus users (academic /administrative staff, students, techno park employees) at the Davutpaşa campus at Yıldız Technical University. In this context, information mails were sent on certain days and brochures were distributed throughout the campus, including visitors. After these information, horizontal and vertical traffic signs were renewed, their places were changed and new signs were added to the required points immediately, in order to increase the awareness on campus entrances and exits. Speed measurements were carried out with all these studies, simultaneously. When the before and after information measurements were compared; it was found that especially between 08.00-18.00, there were generally decreases but small increases of the high-speed of the vehicles. Thus, Hypothesis-2 was confirmed. After the information studies, an idea showed up that when there is no information activities, high-speed process could relapse, so speed measurements were continued. The results show that the rates tend to rise again; so the follow-up and audit studies of information should be carried out on campus roads continuously (Hypothesis-3). The findings support the need for some new calming measures on campus, plus the need to increase traffic management across the entire campus road network. In this study, it has been shown that there is a reason for the establishment of“Sustainable Intelligent Campus Transportation Infrastructure”at YTU Davutpaşa Campus and it has high potential of applicability.