111 numaralı Mühimme Defteri'nin 338.-507. sayfalarının transkripsiyonu ve değerlendirilmesi
Transcri̇pti̇on and evaluati̇on of the pages 338.-507. of the numbered 111 Mühi̇mme Register book
  1. Tez No: 597244
  2. Yazar: BURCU DUZCAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HAMİT ŞAFAKCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Artvin Çoruh Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 345
Özet
Mühimme defterleri, Osmanlı Arşivlerinin en önemli defter serilerinden birini oluşturmaktadır. Bu defterler, Divan-ı Hümayun'da alınan kararların kaydedilmiş olduğu defterlerdir. Dolayısıyla hem padişahın divana başkanlık ettiği hem de sadrazam başkanlığında toplanan divanlardan çıkan mühim kararların bulunmasından dolayı Osmanlı Devleti açısından önemli yere sahiptir. Burada yapılan çalışmada 111 Numaralı Mühimme Defteri (s. 338.-507.) transkrip edilmiş ve değerlendirilmesi yapılmıştır. Defterin içerisinde eşkıyalık, yol kesme, adam yaralama, ev basma, isyan ve halka zulmetme gibi olaylar geçmektedir. Osmanlı Devleti'nin eşkıyalarla mücadelesi, bu mücadele süresinde izlenilen yol ve alınan önlemler hükümlerin temelini oluşturmaktadır. Eşkıyalık olaylarının dışında cami, kilise, bina tamiri ve inşası ve donanmalardaki eksiklerin giderilmesi şeklinde konularda yer almaktadır. Transkrip edilen sayfalardaki hükümlerin tarihleri H. 1110-1113 M. 1698-1702'dir.
Özet (Çeviri)
The mühimme registers comprise one of the most important register series of Ottoman archives. The decisions taken in Divan-ı Hümayun (imperial council in Ottoman Empire) are recorded in these registers. They are very significant for Ottoman Empire because they include very important decisions from the councils in whic both Sultan and the Grand Vizier presided. İn this study, the Mühimme Register 111 has been transcribed and evaluated. İn the register, there are events such as banditry, latrocination, bodily harm, home invasion, rebellion and tyrannize ower thesociety. The struggle of the Ottoman Empire against the bandits, the way and measures taken during this struggle are the basis of the provisions. Besides banditry, there are issues such as the repair and construction of mosques, churches, buildings, and making up the shortages in the navy. The dates of the provisions on the transcribed pages are H. 1110-1113 M. 1698-1702.