Design, characterization, and optimization of terahertz spoof surface plasmon polariton waveguides and transitions
Terahertz sahte yüzey plazmon polariton dalgakılavuzları ve geçişlerinin tasarımı, karakterizasyonu ve optimizasyonu
  1. Tez No: 597251
  2. Yazar: GÜLAY ÖZŞAHİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ÜNLÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Elektrik Elektronik Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu tezde sahte yüzey plazmon polariton dalga kılavuzlarının tasarımı, karakterizasyonu ve optimizasyonu 1 GHz'den 0.35 THz'e olan bant aralığında gerçekleştirilmiştir. İlk olarak, sahte yüzey plamon polaritonların (YPP) davranışlarını incelemek amacı ile yapının geçiş bölümünün fiziksel parametreleri değiştirilerek benzetimler yapılmıştır. Elde edilen sonuçların farklı THz frekanslardaki davranışları grafiklere aktarılarak maksimum iletim minimum kayıp için sahte YPP dalga kılavuzları seçilmiştir. Daha sonra, üretilmek üzere seçilen sahte YPP dalga kılavuzlarının üretime uygun benzetimleri tekrar gerçekleştirilmiştir. Benzetimler yapılırken, temassız ölçüm kurulumu metodunda kullanılacak kalibrasyon kitleri tasarlanmıştır. Kalibrasyon kitlerin ve bu kitlere uygun sahte YPP dalga kılavuzlarının çalışmaları tamamlandıktan sonra, yapılar ölçüme gönderilmiştir. Ölçüm frekans aralığı 0.22 THz 0.32 THz olacak şekilde ayarlanmıştır. Son olarak, sahte YPP dalga kılavuzlarının eşdeğer devre modellemesi çalışması yapılmıştır. Modellemeler gerçekleştirilirken, benzetimi yapılan sahte YPP dalga kılavuzlarının bölümleri olan geçiş ve gecikme hatları ayrı ayrı tasarlanmıştır. Modelleme optimizasyonu ölçüm sonuçları ile karşılaştırılarak, devre elemanlarının değerleri bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the spoof surface plasmon polariton (sSPP) waveguides have been characterized, measured, and modelled between from 1 GHz to 0.35 THz. Firstly, the simulations are made by changing the physical parameters of the transition section of the spoof surface plasmon polariton in order to examine the behavior of the waveguide. The behaviors obtained in different THz frequencies are transferred to curve graphs and sSPP waveguides are selected which gave the maximum loss minimum loss results. Then, the sSPP waveguides selected are designed in accordance with the manufacturing and their simulations are repeated. When the simulations are made, the calibration kits which are used in non-contact measurements setup method are designed. After completion of the work of calibration kits and sSPP waveguides suitable for these kits, the structures are sent to the measurement. The measurement frequency range is set to be between 0.22 THz to 0.32 THz. Finally, the equivalent circuit models of the sSPP waveguides with measurement results are conducted. When performing modelling, the transition and delay line which are parts of simulated sSPP waveguide are seperately designed. The values of the circuit elements are found by comparing the modeling optimization with the measurement results.