Toplum temelli rehabilitasyon modelleri üzerine bir inceleme: Engellilerin sosyal rehabilitasyonu
An investigation on the society based rehabilitation models: Social rehabilitation of disabilities
  1. Tez No: 597252
  2. Yazar: ŞABAN BAYSAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SELMİN KAŞKA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyal Hizmetler, Sosyoloji, Social Services, Sociology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim ve Çalışma Psikolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 169
Özet
Dezavantajlılık, günümüzde her toplumda gittikçe önemi artmakta, tartışılmakta ve çözüm önerileri ve uygulamaları geliştirilmeye çalışılmakta olan bir sorundur. Yaşlılar, bağımlılar, sokakta yaşayan çocuklar, göçmenler vb. grupların yanı sıra bu tez çalışmasının konusu olan engelliler dezavantajlı gruplardan birini oluşturmaktadır.Engelliler açısından doğuştan ya da sonradan meydana gelen engeller, toplumda çeşitli engellerle karşılaşılmasına, dolayısıyla dezavantajlılık durumuna yol açmakta,engelli kişilerin toplumla bütünleşmelerine engel oluşturmaktadır. Devletler sosyal politikalar ile dezavantajlı durumdaki kesimlerin sorunlarına çeşitli yöntemlerle çözümler üretmeye yönelik adımlar atmaktadır. Engelliler konusunda bu yöntemlerden en önemlisi sosyal rehabilitasyondur. Bu tez çalışmasında engellilerin toplumla bütünleşmesini amaçlayan sosyal rehabilitasyonun ne olduğu, nasıl bir içerik taşıdığı, engellilerin yaşam kalitesine nasıl bir katkı sağladığı üzerinde durulmuştur. Betimsel bir çalışma olan bu tezde özellikle sosyal rehabilitasyon süreci sonucunda bir yöntem, bir strateji olarak oluşmuş olan Toplum Temelli Rehabilitasyon Modelinin(TTR)incelenmesi amaçlanmıştır. Engelli kişilerin yaşam koşullarını kendi toplumları içinde iyileştirmeyi amaçlayan ve bir toplumsal kalkınma modeli olarak ortaya çıkan TTR programları, dünyada ve ülkemizde uygulanan örnekler üzerinden ele alınmaya çalışılmıştır. TTR modellerinin engellilerin yaşamına nasıl bir etki ettiği ve yaşam kalitesini artırmaya nasıl bir katkı sağladığı ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
Disadvantageousness, at the present time, has become an increasingly important problem in every society and it has been widely discussed in order to develop solutions and models. The subject of this thesis is disabled people who are among the disadvantageous groups along with the elderly, addicts, children living on the streets, migrants etc. Disabilities, congenital or not, create various barriers or disadvantageousness, thus impede barriers for disabled people's integration into society. States are taking steps to produce solutions to the problems of disadvantaged groups through social policies. In this regard, social rehabilitation is one of the most important approach. This thesis examines social rehabilitation approach which aims to integrate disabled people to the society; it explores what social rehabilitation approach is, its content, and how it contributes to the life quality of disabled people. As a descriptive study, it aims particularly to investigate, Community Based Rehabilitation (CBR) models which have been developed as a strategy stemmed from the social rehabilitation approach. CBR models, which have emerged as a program of social development and aim to improve disabled persons life conditions in their own community,are examined in different countries and in Turkey. It has been discussed how CBR models have an impact on the life of the disabled and how it contributes to develop their quality of life.