Türk dış politikasında yeni bir üslup arayışı: Anlayış dergisi örneği
Seeking for a new discourse in Turkish foreign policy: The example of the anlayiş (understanding) magazine
- Tez No: 597301
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BURCU SUNAR CANKURTARAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu çalışma, bir siyasi düşünce dergisi olan Anlayış dergisinin 21. yüzyıl Türkiye'si için önerdiği dış politika vizyonunu nasıl bir“anlayış”ve“üslup”ile inşa ettiğini analiz etmek üzere yapılmıştır. Çalışmada, derginin önermiş olduğu vizyonun hangi kavramlar etrafında geliştirildiğine ve Türk dış politikası için nasıl bir kimlik tasavvur edildiğine odaklanılmıştır. İnşacı bir yaklaşımı esas alan bu çalışmada, derginin dış politika konusunda yer verdiği içeriklerinden türetilen konu başlıkları üzerinde söylem analizi metodu kullanılmıştır. Derginin önerdiği dış politika vizyonu araştırılmadan önce, Türk dış politikasının ilkeleri ve kimlik bağlamında gelişimi incelenmiştir. Böylece, Anlayış dergisinin öne sürdüğü vizyona bağlı olarak Türkiye'nin dış politikada benimsemesi gereken kimliğinin“neyi nasıl söylediği”noktasında tarihi bir çerçeve çizilmiştir. Çalışmanın sonucunda, Anlayış dergisinin 21. yüzyıl Türkiye'si için önerdiği dış politika vizyonunu Osmanlı tarihi mirasını“anlamlandırarak”inşa ettiği görülmüştür. Anlayış dergisinin dış politika vizyonunda, Türk dış politikasının Batılı karakterdeki kimliğine alternatif olarak Osmanlıcılık ve İslamcılık siyasetleri üzerinden bir kimlik tasavvur edildiği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis analyses the foreign political vision and identity suggestion of the Anlayış magazine, published in Turkey between 2003 and 2010, for Turkish foreign policy in the 21st century. The construction of a 21st century foreign policy vision in the magazine is being examined by using a discourse analysis from a constructivist approach. In order to classify the foreign political vision of the magazine, a general outline of the formation of an identity in Turkish foreign policy is being given. The thesis shows that, according to Anlayış magazine, Turkey's 21st century foreign political vision has to be constructed upon Ottoman historical heritage. A synthesis of Ottomanism and Islamism is the key to construct this vision, which suggests an alternative to Western identity in Turkish foreign policy.